Ženy jsou v podnikání aktivní, volí především živnost

2. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Ženy jsou v podnikání aktivní, volí především živnost Pokračuje trend podnikavých žen. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR v rámci svého dlouhodobého projektu Podnikavá žena. Výsledky komplexního průzkumu, který probíhal od roku 2009 do roku 2014.

Zatímco počet podnikatelů od roku 2011 stagnuje, počet podnikatelek výrazně roste a třetinu všech podnikajících dnes tvoří ženy. Nejvíce jich podniká ve věkové skupině 25 až 54 let. Jde téměř o 70 procent. Podnikatelky jsou se svým způsobem života a prací spokojenější než ženy závislé na jednom zaměstnavateli a čím dál více si uvědomují výhody nezávislosti.

„Není to jen o zvyšujícím se počtu žen v podnikání, ale i o jejich úspěšnosti. Začíná se projevovat, že ženská rafinovanost, odolnost, schopnost jít za výsledkem a ne za vítězstvím a střízlivý pohled na dosažené úspěchy jsou v současném podnikání základními předpoklady úspěchu,“ říká Karel Havlíček, předseda AMSP.

Podnikání bývá u žen reakcí na obtížnou životní situaci, například ztrátu zaměstnání. Stagnující počet živnostníků mezi muži je částečně způsoben jejich přirozeným přechodem k podnikání formou společností s ručením omezeným. Počet právnických osob totiž konstantně roste, oproti roku 2009 je nárůst společností třetinový, naopak ale dochází k trvalému poklesu osob samostatně výdělečně činných v hlavní činnosti.

„Ženy je třeba motivovat k podnikatelské činnosti snižováním jejich strachu z doposud neznámé činnosti. Je třeba jim poskytovat informace o tom, co živnost obnáší, a na konkrétních příkladech ukazovat, jak s podnikáním začít. Reálný příběh ženy v podobné životní zkušenosti může být pro začínající podnikatelku zásadní motivací. Ženy začínají čím dál více tvořit networkingové skupiny, pouštějí se do vzájemné spolupráce a podporují sdílení a synergii a to je ta správná cesta,“ říká k trendu podnikání žen Eva Čejková Vašková, jednatelka společnosti ŽENY s.r.o.

Na jednoho muže připadá 1,5 živnostenského oprávnění, na ženu 1,3. U mužů převažují živnosti volné a řemeslné, jejich počet ovšem roste pomalu. U žen tvoří největší podíl živnost volná, celých 75 procent. Opravdový boom pak zažívají u obou skupin živnosti vázané a koncesované. Mezi silné podnikatelské regiony patří tradičně Praha a severní a jižní Morava, největší dynamiku v posledních letech ovšem vykazují střední Čechy, které postupně přebírají dřívější roli Prahy. V České republice podnikají téměř dva miliony lidí, z toho jeden milion aktivně.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek