Zisk švédské firmy Electrolux více než dvojnásobný

2. 5. 2016

  • Země: Švédsko
  • Datum zveřejnění: 02.05.2016
  • Zdroj: THELOCAL.se

Švédský gigant v oblasti domácích spotřebičů měl důvod k oslavě poté, co se zisk za první kvartál 2016 více než zdvojnásobil oproti stejnému období minulého roku. Důvodem je především růst na trzích v západní Evropě a v USA.

Čistý zisk vzrostl na 875 mil SEK ($108 mil) z 339 mil SEK v přechozím roce. Výdělky firmy mohly být ještě vyšší, ale tržby byly ovlivněny nepříznivým vývoj kurzů měn. Ty se snížily o 3 % na celkových 28,11 mld SEK. Pokud by se tržby očistily o tyto kurzové ztráty, vzrostly by o 1,9 % oproti předchozímu období.

„Trh s domácími spotřebiči v západní Evropě pokračoval v růstu a to především v Itálii, Němcku a Velké Británii", sdělil CEO firmy Jonas Samuelson. V západní Evropě a v severní Americe, což jsou trhy na kterých firma Electrolux generuje 2/3 všech tržeb z prodejů, vzrostla meziročně poptávka o 3, resp. 8 %.

V prosinci tohoto roku odstoupila firma Electrolux od záměru na akvizici divize domácích spotřebičů svého severoamerického konkurenta General Electric v celkové hodnotě $3.3 mld poté, co narazila na nesouhlas amerických úřadů na ochranu souteže. Tato divize GE byla nakonec koupena čínským konglomerátem Haier.

Společnost však zaznamenala v minulém období pokles prodejů v Číně a stále se potýká s problémy na rozvojových trzích. „Trh v Rusku se stabilizoval na nízkých úrovních po prudkém propadu v roce 2015, zatímco poptávka v latinské Americe meziročně výrazně poklesla," sdělil Samuelson.

Zdroj: THELOCAL.se

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Švédsku.

Tisknout Vaše hodnocení: