Živnost volná pro fyzické osoby s bydlištěm mimo území ČR (mimo území EU, EHP a Švýcarska)

Návod, jakým způsobem mají ohlásit volnou živnost fyzické osoby s bydlištěm mimo území ČR, které nejsou občany členského státu Evropské unie, EHP nebo Švýcarska. Pro provozování živností volných není požadována odborná způsobilost, podnikatel u těchto živností musí splňovat pouze všeobecné podmínky provozování živnosti.




Živností je ve smyslu § 2 živnostenského zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. U živnosti volné není zvláštní podmínka (tj. odborná způsobilost) provozování živnosti předepsána, podnikatel u této živnosti musí splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti (§ 6 ŽZ) a nesmí u něj trvat žádná z překážek provozování živnosti (§ 8 ŽZ).


Základní podmínky ohlášení živnosti

Kdo může ohlásit volnou živnost?

Fyzická osoba, která nemá bydliště na území České republiky („zahraniční fyzická osoba“), může na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba, pokud ze živnostenského zákona nebo zvláštního zákona nevyplývá něco jiného. Zahraniční fyzická osoba, která hodlá na území České republiky provozovat živnost a která není občanem členského státu Evropské unie nebo jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, musí mít povolen pobyt na území České republiky s výjimkou případu, jestliže hodlá na území České republiky provozovat živnost prostřednictvím organizační složky závodu. Fyzická osoba, která získala azyl nebo doplňkovou ochranu na území České republiky podle zvláštních předpisů, může provozovat živnost za stejných podmínek jako občan České republiky.

Jaké jsou podmínky provozování volné živnosti?

Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami jsou:

  • Plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.
  • Bezúhonnost.

Prokázání odborné způsobilosti není podmínkou provozování volné živnosti. Provozování volné živnosti je podmíněno ohlášením.

U podnikatele nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (např. soudem či jiným správním orgánem uložený trest nebo sankce zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru nebo v příbuzném oboru po dobu trvání tohoto trestu).

Komentář portálu BusinessInfo.cz


Jak ohlásit živnost?

Ohlášení je možno podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM), zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu). Dále je možné ohlášení podat osobně prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINTu).

Na kterém živnostenském úřadu se ohlášení podá?

Ohlášení se podává u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu na území ČR nebo příp. prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT).


zpět na začátek

Doklady, formuláře a poplatky

Jaké doklady předkládá ohlašovatel živnostenskému úřadu při ohlášení živnosti?

  • Ohlášení živnosti na příslušném formuláři (vyplněné předem, případně vyplněné na místě).
  • Výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný státem, jehož je fyzická osoba občanem (nejedná-li se o osobu s povoleným trvalým pobytem na území České republiky). Nevydává-li tento stát výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad, předloží ohlašovatel čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu, jehož je občanem nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu posledního pobytu. Tyto doklady nesmí být starší než 3 měsíce. Výpis z evidence Rejstříku trestů si sám živnostenský úřad obstará. Jedná-li se o rodinného příslušníka občana členského státu Evropské unie nebo jiných smluvních států Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace nebo některou z dalších osob uvedených v § 70 odst. 1 živnostenského zákona, výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem státu, jehož je občanem nebo členského státu posledního pobytu, případně výpis z evidence Rejstříku trestů s přílohou obsahující informace, které jsou zapsané v evidenci trestů členského státu členského státu posledního pobytu (je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů). Pokud stát takový doklad nevydává, fyzická osoba předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti, učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu posledního pobytu (ne starší 3 měsíců). Jedná-li se o osobu, která má na území České republiky povolen trvalý pobyt, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů.
  • Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo (zřizuje-li organizační složku závodu, tyto doklady též k této organizační složce).
  • Pokud zřizuje organizační složku závodu, též doklad prokazující, že má závod mimo území České republiky, a doklady o jeho provozování.
  • Doklad o zaplacení správního poplatku.
  • Doklad o povolení k pobytu na území České republiky podle § 5 odst. 5 živnostenského zákona.

Všechny doklady, pokud nebyly vydány v českém jazyce, se předkládají včetně úředního překladu do češtiny (neplatí pro doklady ve slovenštině). Pravost podpisu a otisku razítka na originálech předkládaných dokladů musí být ověřena.

Jaké jsou potřebné formuláře a kde je získáte:

„Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby“ (JRF), prostřednictvím kterého lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce. Na obecním živnostenském úřadu je možné podat přihlášku k registraci nebo oznámení určené pro finanční úřad, avšak za předpokladu, že osoba nemá zákonem uloženu povinnost podávat tato podání správci daně v elektronické podobě. Podání určené finančnímu úřadu je nutno učinit na formuláři Ministerstva financí. Formuláře lze získat na jakémkoli obecním živnostenském úřadu – centrálním registračním místě (CRM), příp. jsou volně dostupné na internetových stránkách www.mpo.cz, obsahová sekce Podpora podnikání.

V ohlášení zahraniční fyzická osoba uvádí zejména tyto údaje:

  • Jméno a příjmení, popřípadě obchodní firmu, je-li již zapsána v obchodním rejstříku.
  • Státní občanství.
  • Rodné číslo, bylo-li přiděleno.
  • Datum narození.
  • Bydliště mimo území České republiky, místo pobytu v České republice (pokud byl povolen), označení a umístění organizační složky závodu v České republice (název obce, její části, název ulice, číslo popisné nebo evidenční, popřípadě orientační číslo, poštovní směrovací číslo) a údaje týkající se vedoucího organizační složky závodu (jméno a příjmení, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození).
  • Předmět podnikání s uvedením oborů činností podle přílohy č. 4, které bude vykonávat.
  • Sídlo (název obce, její části, název ulice, číslo popisné nebo evidenční, popřípadě orientační číslo, poštovní směrovací číslo).
  • Identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno.
  • Provozovnu nebo provozovny, ve kterých bude provozování živnosti zahájeno bezprostředně po vzniku živnostenského oprávnění, s výjimkou mobilních provozoven a automatů.
  • Dobu povoleného pobytu.
  • Titul nebo vědeckou hodnost osob shora uvedených, pokud je budou při provozování živnosti používat.

V Jednotném registračním formuláři podnikatel může dále uvést údaje nezbytné pro podání vůči dalším výše uvedeným úřadům.

Komentář portálu BusinessInfo.cz

Jednotný registrační formulář (JRF) pro fyzické osoby (FO) a právnické osoby (PO), včetně pokynů a příloh.
Alternativně lze využít elektronického formuláře na na webu Registru živnostenského podnikání.


Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit:

  • 1 000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání.
  • 500,- Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna či současně více živností.

Poplatek se vybírá jen jednou, pokud bylo ohlášeno současně více živností nebo pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Poplatek je možno uhradit v hotovosti v místě sídla obecního živnostenského úřadu nebo poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.

  • 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem, je-li ohlášení učiněno prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (výše správního poplatku za ohlášení živnosti zůstává zachována).

Jaké jsou lhůty pro provedení zápisu do živnostenského rejstříku:

Živnostenský úřad je povinen provést zápis do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů ode dne doručení ohlášení a vydat podnikateli výpis, splní-li ohlašovatel podmínky stanovené zákonem. Zahraničním osobám, které prokázaly splnění všech podmínek s výjimkou podmínky povolení k pobytu, živnostenský úřad vydá výpis pro účely řízení o povolení k pobytu. Těmto osobám vzniká živnostenské oprávnění dnem doložení dokladu o povolení k pobytu živnostenskému úřadu, u kterého byla živnost ohlášena, za předpokladu, doloží-li tato zahraniční osoba doklad o povolení k pobytu do 3 pracovních dnů ode dne ohlášení místa pobytu na území ČR (§ 93 zákona o pobytu cizinců).

zpět na začátek

Právní předpisy související s živností a postup úřadu

Podle kterého právního předpisu se postupuje:

Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.


Jaké jsou související předpisy:

Živnostenský zákon je těsně spjat s dalšími zákony a právními předpisy:

Komentář portálu BusinessInfo.cz


Postup živnostenského úřadu po ohlášení živnosti:

Nemá-li ohlášení všechny náležitosti, vyzve živnostenský úřad podnikatele ve lhůtě 5 pracovních dnů k odstranění závad. Ve výzvě stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění, nejméně však 15 dnů. Jsou-li k tomu závažné důvody, může živnostenský úřad na žádost podnikatele prodloužit lhůtu i opakovaně. Po dobu lhůty uvedené ve výzvě neběží lhůta pro provedení zápisu do živnostenského rejstříku a vydání výpisu. Odstraní-li ohlašovatel závady ve stanovené lhůtě nebo ve lhůtě prodloužené, považuje se ohlášení od počátku za bezvadné. Neodstraní-li ohlašovatel závady ve stanovené nebo prodloužené lhůtě, živnostenský úřad zahájí řízení a rozhodne o tom, že živnostenské oprávnění ohlášením nevzniklo. Pokud ohlašovatel před vydáním rozhodnutí závady odstraní a živnostenský úřad zjistí, že jsou splněny podmínky pro vznik živnostenského oprávnění, živnostenský úřad řízení ukončí zápisem do živnostenského rejstříku a vydá výpis. Nedoloží-li zahraniční osoba, které byl vydán výpis pro účely řízení o povolení k pobytu, doklad o povolení k pobytu ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne ohlášení místa pobytu na území ČR, živnostenský úřad rozhodne o tom, že ohlašovatel nesplnil podmínky pro vznik živnostenského oprávnění. Stejně živnostenský úřad rozhodne i v případě, že uvedená osoba nedoložila doklad o povolení k pobytu ve lhůtě 6 měsíců ode dne doručení výpisu. Živnostenský úřad z předložených dokladů uvedených v § 46 odst. 7 živnostenského zákona (např. dokladu prokazujícího právní důvod pro užívání prostor, v nichž má právnická osoba své sídlo) vytvoří elektronické kopie, které uloží do živnostenského rejstříku. V budoucnu pak není podnikatel povinen doklady uložené v živnostenském rejstříku opětovně při ohlášení živnosti, podání žádosti o koncesi nebo oznámení změny svých údajů dokládat, pokud skutečnosti, které doklady osvědčují, zůstaly beze změny.

Opravné prostředky:

Proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu o tom, že živnostenské oprávnění ohlášením nevzniklo, nebo o tom, že ohlašovatel nesplnil podmínky pro vznik živnostenského oprávnění, lze podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho oznámení ohlašovateli. Odvolání se podává u obecního živnostenského úřadu, který napadené rozhodnutí vydal.

Sankce za porušení povinností při provozování živnosti:

Porušení povinností stanovených živnostenským zákonem podléhá sankci ve formě pokuty uvedené v § 61 až 63 živnostenského zákona. V případech stanovených § 58 živnostenského zákona může být živnostenské oprávnění pozastaveno nebo zrušeno, příp. může být rozhodnuto o pozastavení provozování živnosti v provozovně.

zpět na začátek

Doplňující informace a platnost návodu

Potřebujete se k věci dozvědět víc? Dále se můžete obrátit:

Přímo na jakýkoliv obecní živnostenský úřad – centrální registrační místo (CRM), příp. na jeho internetové stránky.

Komentář portálu BusinessInfo.cz


Související postupy a návody, jak je řešit a další dokumenty:

Viz www.mpo.cz – sekce podnikání, živnostenské podnikání, průvodci živnostenským podnikáním.


Za správnost návodu odpovídá:

Problematika živnostenských oprávnění věcně náleží odboru živností sekce podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

tel: +420 224 85 2665

Návod je zpracován podle právního stavu ke dni:

1. 1. 2017

Návod byl naposledy aktualizován nebo byla ověřena jeho správnost ke dni:

1. 1. 2017

Platnost návodu:

Změny a konec platnosti tohoto návodu souvisí s přijatými právními předpisy v problematice živnostenského podnikání.

zpět na začátek

• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme