Zlotý se ukázal být slabou měnou

21. 1. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 20.01.2015
  • Zdroj: http://www.bankier.pl

Ilustrační obrázekRozhodnutí zahraniční centrální banky způsobilo, že cena eura vzrostla o téměř 2 % a dolar stoupl o 0,1 PLN. Reakce polské měny ukazuje, jak moc závisí na finančních trzích.

Toto silné oslabení zlotého v reakci na rozhodnutí SNB lze považovat za překvapení. Jak uvolnění kurzu EUR/CHF ovlivňuje polskou ekonomiku? Klíčem je zde otázka téměř 700 tisíc úvěru denominovaných ve francích, které banky prodávaly Polákům.

Podle Komise pro finanční dozor v listopadu 2014 rok, zadlužení Poláku v důsledku „frankowych“ hypoték činila 130,98 mld PLN. Ale jsou to už neaktuální údaje. S nárůstem CHF/PLN z 3,50 na 4,17 PLN ohodnocení těchto závazků roste na 156 mld PLN.

To znamená, že soukromé zadlužení Poláků se zvýšilo o 25 mld zlotých. To vyvolalo obavy o spotřebu a úvěry ve portfolia francích polských bank. Co stačilo, aby polska měna ztratila hodnotu, a to nejen vůči franku, ale i ve vztahu k euru.

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitkovice-zahajuji-vyrobu-v-novem-polskem-zavode-loni-dosahly-zisku-1151026#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: