Zóna volného obchodu v Iquique (ZOFRI) v Chile z hlediska exportu do Jižní Ameriky

9. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Zóna volného obchodu v Iquique (ZOFRI) v Chile z hlediska exportu do Jižní Ameriky Zóna volného obchodu v Iquique na severu Chile (ZOFRI) je největší bezcelní zónou v Jižní Americe. Umístění v Iquique je z hlediska regionálního obchodu strategické, především z pohledu blízkosti Peru a Bolívie. S budováním zóny, která dnes vytváří 36 tisíc pracovních příležitostí, se započalo v 70. letech minulého století.

Správcem je akciová společnost ZOFRI a.s. (Zona Franca de Iquique), jejíž akcie jsou obchodovatelné na burze v Santiagu de Chile. Většinový podíl ve společnosti drží ze 72 % státní instituce CORFO (Agentura pro inovaci a rozvoj), spadající pod Ministerstvo hospodářství. Zbylých 28 % akcií vlastní různé soukromé firmy.

Podle informací chilského ekonomického listu DIARIO FINANCIERO byl v ZOFRI během roku 2015 dosažen obchodní obrat 7,1 miliardy USD. Z toho 90 % připadá na velkoobchodní operace a 10 % na přímé prodeje v 460 obchodech umístěných přímo v ZOFRI.

V ZOFRI působí podniky mnoha států. Na chilské firmy připadá 43 % a dále následuje Čína se 17 %, Indie se 7 %, Pákistán se 6 %, Bolívie se 6 %, Tchaj-wan se 2 % a Paraguay s Argentinou po 1 %. Je zjevné, že státy s exportními ambicemi v Chile a v Jižní Americe zakládají v ZOFRI v souladu s chilskými zákony své podniky s cílem podpořit a zefektivnit tyto exportní operace. Vzhledem ke skutečnosti, že jednou z hlavních cílových zemí pro obchodní toky přes ZOFRI je Peru, lze předpokládat, že v blízké budoucnosti poroste význam ZOFRI s tím, jak se bude zvyšovat obchod v rámci Tichomořské aliance.

Exportní toky přes ZOFRI směřují zejména do Bolívie (58 %) a dále do Paraguaye, Peru, Uruguaye a Argentiny. Zajímavější je však struktura dodavatelů ze zahraničí, kteří do Jižní Ameriky prostřednictvím ZOFRI exportují. Na prvních místech jsou Čína, USA, Japonsko, Chile a Jižní Korea. (Viz tabulka níže)

Hlavní exportní státy vyvážející prostřednictvím chilské ZOFRI

Obrázek hlavních exportních států vyvážejících skrze ZOFRI

Struktura vlastnictví podniků v rámci ZOFRI (154 kB)

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek