Zvýhodněné úvěry pro ruské zemědělce

5. 5. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 05.05.2017

Tlak na rozvoj ruského zemědělství a potravinářství s cílem snížit závislost na dovozových potravinách a dosáhnout soběstačnosti se stále zvyšuje. Na efektivní rozvoj zemědělství jsou potřeba velké počáteční investice a finance, kterých se ruským zemědělským podnikům nedostává. Ačkoliv byly v roce 2016 ruským zemědělcům rozděleny dotace v hodnotě přes 200 mld. rublů, způsob jejich distribuce není vždy zcela efektivní.

 

Např. když se zemědělec rozhodne koupit novou techniku, může dostat díky státním dotacím až 25% slevu. Na takový nákup si však musí peníze půjčit z banky, kde se ale úroková sazba v letech 2015–2016 pohybovala téměř v podobné výši jako nabízená sleva. (Pozn.: základní úroková sazba Centrální banky Ruska byla v letech 2015–2016 na úrovni 17–10 %). Vidina vysoké počáteční investice a dlouhé doby návratnosti v realitě nevýhodných úvěrů tak nedělaly ze zemědělství příliš atraktivní obor pro ty, kdo neměli vlastní finance.

 

Proto na konci roku 2016 ruská vláda přišla s novým řešením. S platností od 1. ledna 2017 schválila nařízení, které má pomoci ruským zemědělcům získat „levnější“ peníze pro své projekty. Výhodnější úvěry jsou poskytovány prostřednictvím určených ruských bank a za přesně stanovených podmínek. Na tento způsob podpory je aktuálně vyčleněno 21,3 mld. rublů. Pro operativní zajištění fungování byla ustanovena Komise pro koordinaci záležitostí spojených s financováním agroprůmyslového komplexu (dále jen „Komise“).

 

Mechanismus nového zvýhodněného financování pro ruské zemědělce je ve zjednodušené interpretaci následující:

- o zvýhodněné úvěry (s úrokovou sazbou mezi 1 – 5 %) mohou požádat organizace nebo podnikatelé, kteří se zabývají produkcí nebo zpracováním zemědělských produktů (obory jsou specifikované Ministerstvem zemědělství RF);

- žádost je možné podat u tzv. „pověřených bank“, které vybírá Ministerstvo zemědělství RF, na základě zákonem stanovených podmínek;

- pověřená banka vede seznam potenciálních žadatelů, které následně schvaluje Ministerstvo zemědělství RF.

 

Touto cestou je možné získat:

- zvýhodněný krátkodobý úvěr – účelový úvěr do jednoho roku, do hodnoty 1 mld. rublů;

- zvýhodněný investiční úvěr – účelový úvěr na dobu 2 až 15 let (na jeden projekt).

 

Když banka poskytne úvěr s max. 5% úrokovou sazbou schválenému žadateli, Ministerstvo zemědělství RF kompenzuje bance rozdíl mezi poskytnutou úrokovou sazbou a aktuálně platnou sazbou vyhlášenou Centrální bankou RF.

 

Mezi tzv. „pověřené banky“, se kterými Komise uzavřela dohodu o poskytování výhodnějších úvěrů pro zemědělce, dostaly hlavní banky v Rusku jako např.: Rosselchozbank, Alfa-Bank, Promsvyazbank, Bank VTB, Sberbank, Gazprombank, Raiffeisen Bank, Rosbank, Bank Otkritiye a UniCredit Bank a Komise také potvrdila spolupráci s 15 regionálními bankami jako např. Bank Zenit, Bank Vozrozhdeniye, Svyaz Bank a další. O zapojení do tohoto mechanismu se hlásí i další ruské banky.

 

Kompletní znění zákona je v ruském jazyce k dispozici na: http://government.ru/docs/25950/ 

 

Nikola Hrušková, zemědělská diplomatka, Zastupitelský úřad Moskva

Tisknout Vaše hodnocení: