Zvýšen úvěrový rating Srbska

24. 3. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Ratingová agentura Moody’s zvýšila úvěrový rating Srbska z B1 na Ba3 se stabilní výhledem pro další zlepšení úvěrového ratingu, informovalo Ministerstvo financí Srbska.

Hlavními důvody pro zlepšení úvěrového ratingu Srbska jsou výsledky fiskální konsolidace, realizace strukturálních reforem, ekonomický růst vyšší oproti předpovídanému výhledu, zajištění cenové stability a zlepšení institucionálního rámce a pokroku v procesu přistoupení k EU:

Pozitivní fiskální trendy se odrazily na schodku celkových veřejných financí, který v roce 2016 činil 1,4 procent HDP, což je hluboko pod cílovou hodnotou 4 procenta původně plánovanou Zákonem o rozpočtu pro rok 2016.

V roce 2016 zaznamenalo Srbsko ekonomický růst o 2,8 procent, což je nejvíce za posledních osm let.

Podle očekávání ratingové agentury Moody’s bude pozitivní trend pokračovat i v letech 2017 a 2018, kdy se očekává reálný růst ekonomiky o 3 respektive 3,3 procenta.

Poprvé od roku 2005 bylo dosaženo přebytku rozpočtu, snížen několikaletý tlak na růst veřejného dluhu, který na konci roku 2016 činil 74 procent HDP.

Na lepší plnění rozpočtu měl vliv i růst výběru daní.

Podíl příjmů státních financí na HDP vzrostl v roce 2016 na 44 procent, což představuje nejvyšší úroveň od roku 2007 a je nad průměrem skupiny zemí se stejným úvěrovým ratingem.

Silný závazek Vlády Srbska k dalším reformám, růst exportu, úspěšné držení cenové i finanční stability ze strany Národní banky Srbska a otevření nových vyjednávacích kapitol s Evropskou unií byly rovněž důležitými faktory při pozitivním rozhodování ratingové agentury Moody’s v souvislosti se zlepšením úvěrového ratingu Srbska, uvádí se v prohlášení.

(Vláda Republiky Srbska)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek