Zvýšení platů státních zaměstnanců v Indii, zvýší se i jejich penze

1. 7. 2016

  • Země: Indie
  • Datum zveřejnění: 30.06.2016
  • Zdroj: Reuters India

Indická vláda schválila ve středu 29. 6. 2016 zvýšení platů téměř deseti miliónů státních zaměstnanců o 14,29 procenta a stejné zvýšení pro státní úředníky v důchodu. Toto navýšení je bráno jako pobídka pro zvýšení spotřebitelských nákupů a zlepšení ekonomiky.

I kdy je toto zvýšení v souladu s přijatým plánem vlády, v poměru k předchozím navýšením se jedná o menší skok, oproti roku 2008 to bude o téměř 40 procent.

Navýšení je plánováno včetně zvýšení nejnižších mezd ze 7,000 rupií na 18,000 rupií měsíčně (zhruba 267 USD).

Po zasedání vlády uvedl Ministr financí Indie Arun Jaitley, že tato revize bude působit zpětně od 1. ledna 2017 a bude stát státní kasu téměř 17 miliard dolarů ve fiskálním roce 2016-17.

„Nepříjemným důsledkem zvýšení bude dopad na státní rozpočet“, řekl Arun jaitley novinářům. „Nicméně, již pro tento rok jsme v rozpočtu vytvořili rezervy právě na toto zvýšení. Takže nás ta částka zase tolik nepřekvapila“.

Hlavní ekonom indické ratingové společnosti Fitch´s India Ratings & Research pan Devendra Pant odhaduje kumulativní dopad na 0.63 procent HDP. „Zvýšení poptávky bude mít pozitivní dopad nejen na zvýšení kapacit, ale i na urychlení investičního cyklu“, uvedl Pant.

Je ale jedno potenciální nebezpečí v případě, že bude ekonomika poháněna hlavně zvyšující se spotřebitelskou poptávkou, a to je inflační hrozba. Reserve Bank Of India již dříve uvedla, že zvýšení penzí a platů státních zaměstnanců může mít až pětiprocentní dopad na inflaci.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mumbaí.

Tisknout Vaše hodnocení: