Zvýší se přídavky i daňová sleva na jedno dítě, rozhodli poslanci

19. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vládní strany před blížícími se volbami ulevily rodinám s dětmi. Přestože měla původně daňová sleva na jedno dítě zůstat v roce 2018 stejná jako letos, koalice se v únoru 2017 dohodla na jejím zvýšení, a to o 150 korun měsíčně. V dubnu změny schválili poslanci.

Sleva na druhé dítě se nedávno zvýšila o 2400 korun na 19 404 ročně, na třetího a každého dalšího potomka pak o 3600 na 24 204 korun ročně.

Na daňovém zvýhodnění pro rodiny s jedním dítětem nechtěla původně koalice měnit nic. Rodiče jedináčků měli mít v letech 2017 i 2018 nárok na stejný odpočet z daně z příjmů, a to 13 404 korun ročně. Na poslední chvíli se ale navýšení bonusu dočkali, a to až na 15 204 koruny. Za rok jim přibyde do rodinného rozpočtu 1800 korun.

„Jsem rád, že sněmovna schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, a především pozměňovací návrhy, které zlepší situaci rodin s dětmi. Lidé vychovávající děti si zaslouží systematickou podporu státu,“ pochválil poslance premiér Bohuslav Sobotka.

Od příštího roku budou mít na slevu na děti nárok i ti, kteří využívají výdajové paušály - a to tehdy, pokud jejich čisté roční příjmy nepřesáhnou milion korun.

Kompromis kvůli vyšším přídavkům

Andrej Babiš tvrdí, že ministerstvo financí počítá s dodatečnými náklady při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Novela připraví v roce 2018 státní kasu zhruba o čtyři miliardy korun.

Záměrem vlády bylo především změnit stav, kdy přídavek na děti čerpají rodiče pouhé pětiny nezaopatřených potomků. Proto si polepší desítky tisíc rodin. Nově se dávky týkající domácností s výdělky do 2,7 násobku životního minima. Dosud pobíraly přídavky pouze rodiče, kteří společně nevydělají více než 2,4 násobek minima.

U rodin, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, se podle schváleného pozměňovacího návrhu šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka zvýší přídavky o 300 korun měsíčně, a to na 800, 910 a 1 000 korun podle věku dítěte.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD prosadil návrh zvýšit příspěvek také rodičům, kterým se narodí dvojčata či vícerčata. Rodiny budou na rodičovské dovolené nově čerpat 330 000 místo nynějších 220 000 korun.

Úpravy jsou výsledkem koališčního kompromisu. Zatímco ČSSD chtěla pouze zvýšit přídavky, lidovci a ANO preferovali úlevu na daních.

Posledním bodem koaliční dohody bylo schválení záměru ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové na zálohované výživné. V praxi to znamená, že za neplatiče zaplatí alimenty stát a následně bude peníze od hříšníka vymáhat.

Zákon nyní dostane k posouzení Senát a následně jej musí podepsat prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 134 poslanců. Proti byly pouze opoziční TOP 09 a ODS. Před „explozí sociálních výdajů jako za Paroubka“ a rozpočtovou nezodpovědností varoval koalici předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek