Aktuality z teritorií - Regionální letecká doprava na Urale


Země:
Rusko
Datum zveřejnění:
08.02.2010
Zdroj:
OEÚ GK Jekatěrinburg

Na konci minulého roku na základě vlastní iniciativy Letiště Kolcovo (Jekatěrinburg) provedlo marketingový průzkum, jehož cílem bylo najít vhodné destinace do 1 tis. km, které by mohly být obsluhovány menšími regionálními společnostmi. Celkem se jako bylo vybráno 17 větších měst, mezi patří např. Astana (Kazachstán), Kazaň, Iževsk, Nadym, Ufa, Nojabrsk, Omsk, Nový Urengoj, Orenburg. Podle odborníků bude však ekonomická rentabilita případných nových linek závislá především na dobré propojenosti s linkami do vzdálenějších a mezinárodních destinací.
Vedení letiště Kolcovo oslovilo celou řadu menších leteckých společností, mezi nimi „Poljet“, „Saravia“, „UTair“.
Jedna z těchto společností „Region-Avia“ sdělila, že hodlá od května otevřít některé nové regionální linky, od úvahy připadá především Omsk, Ufa, Rjazaň, Samara. Podobný záměr potvrdila i letecká společnost „Volga Avia“, další podrobnosti však nesdělila.
Celá řada odborníků však soudí, že zajistit rentabilitu takových to linek bude v podmínkách Uralu (Uralského federálního okruhu) a k nim přilehlých oblastí nebude jednoduché, poukazují především na nízkou koupěschopnost obyvatelstva v těchto oblastech a vliv stále pokračující krize. Dle jejich mínění bude v některých případech nutná i podpora regionálních, případně i federálních státních struktur.
Sami představitelé vedení letiště Kolcovo neskrývají svou snahu zvětšit nynější „hub“ z 9 milionů potenciální pasažérů na cca 22 milionů. Současný počet pasažérů odbavených za rok je cca 2 miliony cestujících a aby bylo skutečná kapacita letiště Kolcovo (jednoho z nejmodernějších v Rusku a postaveného s nebývalým rozmachem k jednání ŠOS v roce 2009) využita, je vedení letiště nuceno hledat další možnosti vytížení – regionální letecká doprava je jednou z nich. Prvotní euforie z poloviny loňského roku rychle vyprchala, v posledním období byly zrušeny dvě mezinárodní linky (Budapešť a Vídeň) a počet cestujících pasažérů se významně snižuje.
Snaha vedení je sice chvályhodná, ale zůstává několik ale…
-dodnes nebylo vybudováno efektivní spojení s městem Jekatěrinburg pro běžné pasažéry,
-výše letištních poplatků je poměrně značná,
-dle dobře informovaných zdrojů je letecké palivo na letišti v Jekatěrimburgu jedno z nejdražších v Rusku (díky monopolu firmy „Renova“, již dříve velmi ostře kritizováno bývalým gubernátorem Rosselem),
-celkem nadějný federální program „Obnova regionální letecké dopravy“, který mimo podporu zřizováních nových regionálních linek, předpokládal i obnovu regionálních letišť z federálních prostředků, se díky krizi zamrazil.
V případě, že snaha vedení letiště Kolcovo bude alespoň částečně úspěšná, bude to dobrá zpráva pro ČSA i pro naše firmy podnikající v letectví, leteckém průmyslu a turistickém ruchu.

zdroj: OEÚ GK Jekatěrinburg


 


Pomohla Vám informace? Ano Částečně Ne