Praha je bezpečnější než Vídeň 

Dále by vás mohlo zajímat

V počtu trestných činů na počet obyvatel je Praha bezpečnější turistickou destinací než Vídeň, Paříž či Londýn. Ve světovém žebříčku Global Peace Index pak Česká republika předčí řadu evropských zemí. Vyplývá to ze zprávy "Česká republika - bezpečná destinace", kterou v červnu 2011 zveřejnila agentura CzechTourism.

V roce 2009 připadlo na deset tisíc obyvatel hlavního města 682 trestných činů. Ve Vídni, která je hlavním konkurentem Prahy na poli cestovního ruchu, připadlo na deset tisíc obyvatel 1 032 trestných činů. Vyšší počty trestných činů na počet obyvatel zaznamenali autoři zprávy také v metropolích, jako je Paříž, Londýn či Brusel.

Srovnání kriminality provedl odbor Výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism na základě policejních statistik a demografických dat. Zpráva agentury CzechTourism k vyhodnocení bezpečnosti České republiky jako turistické destinace využívá také světově uznávané ukazatele, jako je Global Peace Index nebo Index konkurenceschopnosti v cestovním ruchu. Ve většině těchto ukazatelů si Česko vede velmi dobře.

„O České republice koluje nespočet mýtů, které mnohdy velmi zásadně ovlivňují její mediální obraz v zahraničí. Z mezinárodního srovnání však vyplývá, že Česká republika je svou mírou bezpečnosti na vysoké úrovni,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Mezi nejvíce rozšířené mýty patří pověst České republiky jako místa, kde dochází k častým krádežím a bují drobná kriminalita. „Z policejních statistik mezinárodního srovnání s vybranými státy však jasně vyplývá, že v České republice je nízká úroveň kriminality, nízké riziko teroristického útoku, jsou zde velice dobré hygienické podmínky a také poměrně nízké riziko přírodních hrozeb,“ upřesňuje závěry zprávy Mojmír Mikula, ředitel odboru Výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism. Bezpečnost je podle něj velice složitým a komplexním problémem, který nelze redukovat na drobnou pouliční kriminalitu, ale je třeba ho vnímat v širších souvislostech.

Zpráva hodnotí mezinárodní postavení České republiky v úrovni kriminality z hlediska rizika nebezpečí teroristických činů, úrovně bezpečnosti v silniční dopravě, úrovně hygieny, rizik přírodních hrozeb a míry tolerance vůči národnostním, etnickým, náboženským a sexuálním menšinám. Zdrojová data byla ověřena z několika nezávislých zdrojů a problematika byla konzultována s odborníky, kteří patří k uznávaným expertům ve svém oboru. Využity byly také oficiální policejní statistiky, které ukazují, že například úroveň kriminality v Belgii je dlouhodobě trojnásobně vyšší než v České republice.

Česká republika byla také pro rok 2011 ohodnocena jako 5. nejmírumilovnější země k životu z celkového počtu 153 zemí světa, které hodnotí Global Peace Index (Světový index mírumilovnosti) každoročně zveřejňovaný Mezinárodním institutem strategických studií. Zpráva poskytuje velice ucelený pohled na problematiku bezpečnosti a použitá metoda benchmarking ukazuje srovnání České republiky se sousedními státy, zeměmi Visegrádu a dalšími významnými destinacemi cestovního ruchu.

Převzato z časopisu KOMORA.cz, vydávaném Hospodářskou komorou České republiky. Autor: René Bártek

Datum: 15.09.2011 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

 
 

Pomohla Vám informace? Ano Částečně Ne


Výtisk článku z portálu www.businessinfo.cz

Veškerá práva vyhrazena. Jakékoli přebírání, kopírování, šíření či jiné užití obsahu je možné pouze s uvedením zdroje, v případě příspěvků s uvedením autora jen po předchozím písemném souhlasu redakce.
Kontakt: redakce@businessinfo.cz

Vložit nový příspěvek

Pro Váš příspěvek máte k dispozici 2000 znaků.

Protispamová kontrola: