- 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
- 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
Dne 7. 4. 2011 byl inaugurován nový prezident Mahamadou Issoufou. Jeho strana „Parti nigérien pour la démocratie et le socialisme“ (PNDS) získala spolu se čtyřmi dalšími stranami, které Issoufou podporují, velkou většinu v národním shromáždění. Tento úspěšný přechod od vojenské k civilní vládě po zhruba dvouletém období nejistot podstatně zvednul úroveň politické stability země.
Je předpoklad, že i tato nová civilní vláda se bude řídit doporučeními MMF. Za předpokladu normální úrody by mohl růst HDP v roce 2011 dosáhnout 5 % a v roce 2012 8,5 %. Tento růst by měl být podpořen zahraničními investicemi do výstavby silnic, přehrad, důlního průmyslu, do průmyslu ropného a do rozvoje výroby elektrické energie a její transmise.
V roce 2012 se předpokládá zahájení těžby ropy na poli Agadem a také bude spuštěna první nigerská rafinerie (čínské investice). Ihned po spuštění ropných exportů stoupnou státní příjmy o 40 %. Tím se také srovná deficit běžného účtu ze současných 25 % na předpokládaných 12 % v roce 2012.
Absolutní prioritou nové vlády bude vyřešení chronického nedostatku potravin.
10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
V březnu 2011 obdržel Niger grant ve výši 112 milionů USD s cílem financovat podíl Nigeru na novém Nigersko-čínském uranovém dole nedaleko Azeliku.
Niger a Čína se zatím nedohodli na ceně nové rafinerie, která by se měla stavět v Zinderu.
Souhrnná teritoriální informace
- 7. Obchodní a ekonomická spolupráce s ČR
- 8. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu
- 9. Investiční klima
- >> 10. Očekávaný vývoj v teritoriu
- 11. Související přílohy STI
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)