Odesláno dne 03.06.2024

Přehled novinek ze světa byznysu

INOVACE A STARTUPY

Tematický newsletter portálu BusinessInfo.cz
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

do rukou se vám dostává první vydání našeho nového tematického newsletteru, v tomto případě ho budou číst ti z vás, kteří si vybrali téma inovací a startupů. Jednou za měsíc pro Vás shrneme to nejdůležitější a nejzajímavější, o čem jsme na portálu psali.

Uplynulý měsíc přinesl ve světě startupů a inovačního podnikání řadu zajímavých událostí, odkazy na to nejdůležitější články najdete v newsletteru níže. BusinessInfo.cz ale nejsou jen články, připravujeme pro Vás i videa a podcasty a na tomto místě bychom Vás chtěli upozornit na dva zajímavé rozhovory:

Nejen na téma nanotechnologií, ve kterých je Česko světovou špičkou, jsme si povídali se šéfem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřím Kůsem. Ten v roce 2012 založil firmu nanoSPACE, která se zaměřuje na výrobu lůžkovin pro alergiky a astmatiky. Před dvěma lety si firma otevřela vlastní výzkumné a vývojové centrum, dceřiná firma nanoSPACE Technology se zabývá inovovaným zvlákňováním tedy výrobou nanovlákna. Budují také značku nanoSPACE Cosmetics, pro kterou vyvinuli vlastní nanomembránu.

Jako úspěšný podnikatel se Jiří Kůs poměrně často vyjadřuje k budoucí podobě našeho státu. Je jedním z podporovatelů tzv. Druhé transformace ekonomiky, což je výzva představitelů byznysu, kteří mluví o tom, že potenciál reforem z devadesátých let už se vyčerpal, že je potřeba hledat nové cesty i způsoby inovace.
Jiří Kůs se domnívá, že Česká republika oproti jiným státům postrádá jasně definovanou identitu. Sice se nám daří v moha oborech, ale nemáme jeden, který by byl naší doménou. Jako příklad uvádí Tchaj-wan, který je světovou špičkou ve výrobě čipů a lidé z celého světa se know-how jezdí učit tam. Podle něj by Česku prospělo vybrat si jednu dvě oblasti, ve kterých se budeme profilovat a nebudeme marnit náklady a talent ve všech oblastech ve stejné míře. Jen tak podle něj docílíme toho, aby se i k nám jezdili lidé učit to, v čem bychom vynikali. A takovými oblastmi by podle něj mohly být počítačové hry nebo právě nanotechnologie.

Tématu inovací a startupového prostředí (nejen) v české metropoli jsme věnovali rozhovor s Tomášem Lapáčkem, ředitelem Pražského inovačního institutu (Pii). Ten vznikl v roce 2020 s cílem podpořit inovační scénu hlavního města. Vedle podpory startupů klade velký důraz na propojení byznysu s vědou a výzkumem a zejména na vzdělávání.
Praha je podle Tomáše Lapáčka skvělým místem pro život i pro byznys, sama o sobě je silným brandem, ale v oblasti inovačního ekosystému má značné rezervy. Například pražské startupy stále nejsou normální součástí ekonomiky, mimo jiné proto, že nefunguje komunikace mezi „starým a novým”, říká ředitel Pii. Přestože předpoklady pro úspěšné fungování startupů v Praze jsou dostatečné a již mnohokrát uspěly v zahraničí, jejich potenciál není podle něj dostatečně využitý. Investoři mají obecně o Prahu velký zájem, ale často zjistí, že není investovat do čeho. Co přesně hlavnímu městu na poli startupové scény, resp. inovačního ekosystému chybí a jakou roli v tom může sehrát Pii?

Věříme, že v našich nových tematických newsletterech najdete zajímavé a užitečné informace. Budeme rádi i za Vaši zpětnou vazbu.

Redakce BusinessInfo.cz

VYBÍRÁME Z DALŠÍCH AKTUÁLNÍCH ČLÁNKŮ

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Firmy mohou žádat o dotace na produktové a procesní inovace

Workswell dodává technologie pro drony z Kalifornie, Ameriku dobývají i další Češi

Evropská kosmická agentura otevřela v Rakousku centrum excelence

Zelená pro zelené fondy: Díky startupu lidé i firmy mění svou banku

Plzeňské podnikatelské vouchery podpoří inovační aktivity firem

Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Čeští experti připravují zdravější rostlinné oleje. Prospějí ekonomice i ekologii

VIDEO

NADCHÁZEJÍCÍ AKCE

06.06.2024

Praktické využití Chat GPT, automatizace a AI v pracovním životě

Interaktivní workshop ELAI vás zasvětí do světa velkých jazykových modelů (LLM), jako jsou GPT-3, 4 a další, a jejich praktické využití na individuální úrovni.
11.06.2024

Finanční základy pro startupisty: Od osobních financí k úspěšnému byznysu

Nedostatečné financování a špatné finanční řízení jsou hlavními důvody, proč startupy selhávají. Vyhněte se těmto chybám a zajistěte svému podnikání pevný základ. Seminář JIC představí klíčové finanční koncepty a nástroje, které vám pomůžou k úspěchu.
18. - 19.06.2024

Digitální Česko 2024

V rámci mezinárodní konference zaměřené na digitalizaci se představí nejen česká digitální elita, ale také zajímaví zahraniční experti.
01.10.2024

Czech Startup Day 2024

Jste inovativní firma a hledáte nové investiční partnery? Zahraniční kancelář CzechTrade v Rakousku organizuje setkání českých startupů s rakouskými investory, ať už z řad venture kapitálových fondů či business angels, jež se specializují na investice v regionu střední a východní Evropy.

TÉMATICKÉ NEWSLETTERY — NOVÉ

Naše redakce pro Vás kromě týdenních novinek ze světa byznysu připravuje i newslettery zaměřené na nejžádanější témata:

  • Inovace a startupy
  • Daně a pojištění
  • Dotace a financování
  • Právo a legislativa

Nastavte si jednoduše své preference odběru novinek a získejte přehled nejnovějších informací

Informace ze světa byznysu
na jednom místě

Partnerský web

Tento e-mail jste dostal(a), protože jste si nastavil(a) zasílání novinek nebo jste registrován(a) na portálu BusinessInfo.cz, jehož provozovatelem je společnost Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade, se sídlem na adrese Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2.

Zasílání novinek na tento email můžete zrušit zde.

© 1997-2024 CzechTrade | Všechna práva vyhrazena.