Odesláno dne 28.05.2024

Aktuální přehled novinek ze světa byznysu

DANĚ A POJIŠTĚNÍ

Tematický newsletter portálu BusinessInfo.cz
Vážení čtenáři,

ačkoli daňoví poplatníci do května většinu povinností vůči finančním úřadům splnili, další úkoly čekají (nejen) na podnikatele v následujících týdnech. Připomeňme si, jaké to jsou a jak komunikovat se správcem daně, abyste vše zvládli a vyhnuli se případným postihům.

Daň z nemovitostí
Majitelé bytů, domů či pozemků nesmějí zapomenout nejpozději do 31. května zaplatit daň z nemovitých věcí. Finanční správa posílá už v tuto chvíli poplatníkům e-maily a složenky s potřebnými údaji. Podnikatelé pak dostávají všechny informace do datové schránky.

Daň z nemovitých věcí se letos zvyšuje průměrně o 80 procent. Poplatníků navíc kvůli úpravám zákona přibylo a dočkali se řady novinek. Jaké to jsou a co vám přinášejí, si přečtěte v článku Plátců daně z nemovitosti přibývá. Pozor na změny.

DPH
Měsíční plátce DPH čeká tradiční vyplnění kontrolního hlášení (za květnová plnění do 25. června) a kromě toho musejí ve stejném termínu odevzdat klasické přiznání a doplatit daň. Pokud se opozdíte, můžete očekávat sankce, které jsou ve většině případů přísnější než u ostatních daňových povinností.

Každý, kdo se k dani nově zaregistruje, stává se měsíčním plátcem automaticky. Přejít na čtvrtletní zdaňovací období můžete až na výjimky nejdříve druhý rok po registraci, pokud váš obrat nepřesáhl 10 milionů korun a nejste nespolehlivým plátcem.

Příjmové daně a povinná pojištění
Zatímco daň z příjmu mají všechny OSVČ – s výjimkou těch, které využívají služeb daňového poradce - přiznanou a zaplacenou do počátku května, odevzdání přehledů o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny je čeká v nejbližších dnech.

Deadline pro odevzdání přiznání (DP) k daním z příjmu fyzických osob pro OSVČ, které už musejí komunikovat se správcem daně výhradně elektronicky, je v letošním roce pondělí 3. června - tedy měsíc po DP.

Zatímco daňové přiznání podává pouze OSVČ, jež má roční příjmy převyšující 50 tisíc korun, přehledy je nutné odevzdat vždy, a to i tehdy, pokud jste podnikali třeba jen měsíc nebo nevydělali ani korunu.

Přehled povinností a novou výši minimálních záloh pro letošní rok připomínáme v článcích:

Živnostníci si připlatí. Minimální zálohy na sociální pojištění výrazně narostly
Přehledy odevzdává většina OSVČ. Poradíme vám, jak je vyplnit

Od června také každoročně přibývá sezonních prací a letních brigád. Čtenáře proto tradičně zajímá, jak je to s přiznáním, placením daní a případným využíváním slev pro ty, kteří si příležitostně přivydělávají zejména na dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti.

Pro tu část podnikatelské veřejnosti, která má ze zákona povinný audit nebo využívá služeb daňového poradce, jsme připravili souhrn informací k tomu, co je čeká do 1. července (přiznání a doplacení daně).

V článku se dočtete, co by si měli podnikatelé nejpozději během června pohlídat a jak postupovat, jestliže se poradce nebo účetní dopustí chyby. Obavy nejsou na místě, experti jsou totiž na škody pojištěni.

Pavel Hubáček
Šefredaktor BusinessInfo.cz

NEPŘEHLÉDŇETE:

Daňový kalendář pro rok 2024

Pozor na pokuty. Při neplnění povinností k DPH jsou postihy přísnější

NADCHÁZEJÍCÍ AKCE

10.06.2024

Cestovní náhrady

Problematiku cestovních náhrad představí pražský seminář (i online) na konkrétních příkladech: home office, teambuilding, cestovní náhrady v rámci poskytování služeb mezi členskými státy apod.
19.06.2024

Systém zdanění malých a středních podniků podle jejich sídla

Webinář SP ČR se detailně zaměří na návrh, který malým a středním podnikům působícím přeshraničně prostřednictvím stálých provozoven umožňuje interakci pouze s jednou daňovou správou – se správním ústředím.
17.10.2024

Pohledávky – účetní a daňové problémy

Příležitost podívat se komplexně na oblast pohledávek v jejich daňových a účetních souvislostech. Praktické dopady zákonných ustanovení v denní praxi podnikatelských subjektů.

TÉMATICKÉ NEWSLETTERY — NOVÉ

Naše redakce pro Vás kromě týdenních novinek ze světa byznysu připravuje i newslettery zaměřené na nejžádanější témata:

  • Inovace a startupy
  • Daně a pojištění
  • Dotace a financování
  • Právo a legislativa

Nastavte si jednoduše své preference odběru novinek a získejte přehled nejnovějších informací

Informace ze světa byznysu
na jednom místě

Partnerský web

Tento e-mail jste dostal(a), protože jste si nastavil(a) zasílání novinek nebo jste registrován(a) na portálu BusinessInfo.cz, jehož provozovatelem je společnost Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade, se sídlem na adrese Štěpánská 567/15, 120 00 Praha 2.

Zasílání novinek na tento email můžete zrušit zde.

© 1997-2024 CzechTrade | Všechna práva vyhrazena.