Zdroj: CzechTrade

Mise výrobců a dodavatelů technologií pro uhelné elektrárny do severního a východního Kazachstánu 2023

Agentura CzechTrade a Velvyslanectví ČR v Astaně zvou české firmy ke společné účasti na vysoce specializované misi výrobců techniky a zařízení pro uhelné elektrárny do severního a východního Kazachstánu. Společně navštívíme konkrétní podniky, kde se uskuteční prezentace a dvoustranná jednání.

Datum konání
21.05.2023 - 26.05.2023
Typ akce
Mise
Země určení
Kazachstán Kazachstán
Místo konání
Karaganda, Pavlodar, Ekibastuz, Usť-Kamenogorsk, Zhezkazgan, Astana
Oblasti podnikání
Další akce v kategoriích

Vzhledem k silnému růstu výroby v posledních několika letech, zvláště pak v oblastech průmyslu náročných na spotřebu elektrické energie, např. v metalurgii, plánuje řada elektrárenských firem modernizaci, rozšíření stávajících výkonů nebo výstavbu nových elektrárenských zdrojů. Podle prognózy se v zemi očekává do roku 2030 zvýšení výroby elektrické energie na celkových 150 mld. kWh.

Zásadní význam v Kazachstánu mají tepelné elektrárny, které vyrábějí v současné době téměř 90 % elektrické energie v zemi.

Cíle:

 • Jedná se o úzce zaměřenou misi v oblasti energetiky, elektrárenství a navazujících odvětví, která se v Kazachstánu uskuteční po 2 letech (poslední mise v této části Kazachstánu proběhla v roce 2021).
 • Návštěva nejvýznamnějších firem v oblasti energetiky v Kazachstánu a představení českých firem a České republiky jako partnerů se špičkovými technologiemi a světovou konkurenceschopností v oblasti elektrárenské techniky.
 • Dvoustranná jednání s danými firmami probíhají vždy na základě oficiálního oslovení ze strany zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty a Velvyslanectví ČR v Astaně na vysoké úrovni s lidmi zodpovědnými za nákup a dodávky nových technologií.
 • Portfolia firem účastnících se mise budou zástupcům navštívených subjektů představeny již před samotným konáním, aby byl v rámci osobní návštěvy prostor již ke konkrétním jednáním.

Společně navštívíte kazašské podniky. Zde je širší výběr společností, který bude upraven podle konkrétních potřeb účastníků mise:

1. AO CAEPCO http://caepco.kz

 • Do portfolia Středoasijské energetické korporace (CAEPCO) patří elektrárny o celkovém výkonu 1 203 MW. Mezi nejvýznamnější stanice patří Pavlodarská TEC-1 (520 MW), TEC-2 (110 MW) a Petropavlovská TEC-2 (434 MW).

2. Euroasijská skupina ERG http://www.erg.kz

 • Koncern sestávající z různých technologických směrů, mezi něž patří těžba nerostů, metalurgie a strojírenství. Je vlastníkem řady
  elektráren, mezi nejvýznamnější patří Pavlodarská TEC-1 (350 MW) a GRES Aksu (2 450 MW).

3. TOO Ekibastuzskaya GRES-1 http://www.gres1.kz

 • Dceřiná společnost vlastněná ze 100 % holdingem Samruk-Energo. Jedná se o největší energetický komplex v Kazachstánu a jeden z největších na světě sestávající z 8 energobloků o celkovém výkonu 3 500 MW.

4. AO Stantsia Ekibastuzskaya GRES-2 http://www.gres2.kz  

 • Akciová společnost vlastněná kazašským holdingem Samruk-Energo a ruským Inter RAO. Elektrárna GRES-2 patří mezi největší uhelné elektrárny v Kazachstánu o výkonu 1 000 MW.

5. TOO Stepnogorskaya TEC http://st-tec.kz/

 • Elektrárna, která dodává teplo a elektřinu jak rezidenčnímu sektoru, tak i podnikům města Stepnogorsk. Rok uvedení kogenerační jednotky do provozu – 1966. Výkon elektrárny – 180 MW. Tepelný výkon – 1002 Gcal / h (včetně z výběru turbín – 502 Gcal / h). Parní kotle – 6. Teplovodní kotle – 5. Turbínové jednotky – 5.

6. TEC Zhezkazgan (ТОО «Kazakhmys Energy») https://kazakhmys-energy.kz/

 • Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1952, dodává elektřinu a teplo do podniků Kazakhmys Corporation LLP, které se nacházejí v průmyslovém areálu Zhezkazgan, a také dodává teplo do bytových a komunálních služeb Zhezkazganu. Instalovaný elektrický výkon 252 MW, dostupný elektrický výkon 252 MW. Instalovaná tepelná kapacita 564 Gcal/hod, dostupná tepelná
  kapacita 490 Gcal/hod.

7. АО Samruk-Energo https://www.samruk-energy.kz/

 • V roce 2021 činil instalovaný výkon elektráren Samruk-Energy JSC 6 215 MW, což je 26 % z celkového instalovaného výkonu elektráren Republiky Kazachstán. Objem výroby elektřiny činil 35 609 mil. kWh, neboli 31 % z celkové výroby elektřiny v UES Republiky Kazachstán za rok 2021. V roce 2021 činila dodávka tepelné energie elektrárnami
 • Samruk-Energy JSC 5 766,0 tisíc Gcal. Samruk-Kazyna JSC je 100 % akcionářem Samruk-Energy JSC.

8. AO ArcellorMittal https://www.arcelormittal.kz/

 • Koncern ArcellorMital se zabývá hlubinnou těžbou uhlí, slévárenství, strojírenstvím a dalšími odvětvími. V jeho vlastnictví se nachází Karagandská TEC-2 (435 MW) a TEC Temirtauského metalurgického závodu (192 MW).

9. TOO Karaganda Energotsentr https://www.kec.kz/

 • Dceřiná společnost AO Kazakhstanskie komunalnye sistemy provozuje dvě stanice obsluhující město Karaganda a Karagandskou oblast, konkrétně Karaganda TEC-1 (32 MW) a Karaganda TEC-3 (670 MW).

10. Korporace Kazakhmys http://www.kazakhmys.kz

 • Národní korporace zabývající se metalurgií, strojírenstvím, těžbou nerostů a dalšími odvětvími. V jejím vlastnictví se nachází elektrárny v Karagandě a okolí a také TEC Zhezkazgan (152 MW).

11. TOO Shakhtinskteploenergo https://shtec.kz/

 • Shakhtinskteploenergo LLP je jediným centralizovaným zdrojem dodávek tepla ve městě Šachtinsk prostřednictvím tamní TEC. Stanice byla postavena a uvedena do provozu v roce 1964. Do té doby byla tepelná elektrárna vybavena dvěma kotelními jednotkami o výkonu 75 t/ha a dvěmi turbogenerátory o výkonu 6 MW. V roce 1965 byl představen třetí kotel a turbogenerátor. Instalovaný tepelný výkon byl tedy 144 Gcal/h a elektrický výkon 18 MW.

Program mise:

 • 1. den Almaty: Přílet účastníků do Almaty a následný přelet do Pavlodaru, organizační schůzka.
 • 2. den Pavlodar, Aksu: Prezentace v elektrárnách Pavlodar TEC-1, TEC-2 a TEC-3 (Středoasijská elektroenergetická korporace – CAEPCO), prezentace u GRES Aksu (vlastník ERG). Ve večerních hodinách přejezd do Ekibastuzu.
 • 3. den 2023 Ekibastuz, Stepnogorsk: Prezentace pro TOO Ekibastuzskaya GRES-1, prezentace a návštěva AO Stantsia Ekibastuzskaya GRES-2, následně přejezd do Stepnogorsku a prezentace pro TOO Stepnogorskaya TEC. Večer příjezd do Astany.
 • 4. den Zhezkazgan: V ranních hodinách odlet do Zhezkazganum návštěva TEC Zhezkazgan (TOO Kazakhmys Energy), po jednání ihned návrat zpět do Astany
 • 5. den Astana: Prezentace v sídle Samruk-Energo, prezentace v sídle CAEPCO (Středoasijská energetická korporace), prezentace v sídle ERG
 • 6. den Karaganda, Shakhtinsk: V ranních hodinách přejezd autobusem do Temirtau a Karagandy. Návštěva Karagandinskaya TEC-2 (AO Arcellor Mittal), prezentace pro TOO Karaganda Energotsentr (Karagandinskaya TEC-1 a TEC-3) a TOO Shakhtinskteploenergo (TEC Shakhtinsk). Po skončení návrat do Astany. Návrat účastníků do Prahy z Astany dne 22. 4. 2023.

Informace:

 • Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán a Velvyslanectví ČR v Astaně společně zajistí organizaci mise, zabezpečení logistiky a přesunů pro účastníky po Kazachstánu, asistenční služby v průběhu mise, tisk propagačního katalogu s profily účastníků mise.
 • Cena při účasti jedné osoby z firmy je 40 000 Kč. Při účasti dvou osob je 60 000 Kč. Každá další osoba uhradí 20 000 Kč.
 • Firmy, které si účastnily mise do Kazachstánu v letech
  2019 – 2022 získají slevu ve výši 5 000 Kč.
 • Ceny jsou uvedené bez DPH a nezahrnují dopravu z ČR do Kazachstánu a zpět, ubytování v Kazachstánu, přibližně 1 500 Kč za noc.

Podrobnosti k misi najdete v přiložené pozvánce.

Pracovníci agentury CzechTrade rádi zodpoví veškeré vaše dotazy týkající se programu, detailů kazašských firem, forem prezentace, doprovodných služeb nebo poradí, jak se nejlépe na akci připravit.

Přihlášku zašlete gestorovi akce do 20. 3. 2023.

Více informací a možnost přihlášení

Přílohy:

Kontaktní informace

Pořadatel/gestor
Mgr. Paříková Martina / exportní konzultant – senior / martina.parikova@czechtrade.cz / +420 224 907 536