Seminář – Chorvatsko, Srbsko – příležitosti pro české firmy

Země konání:
Praha
Země určení:
Chorvatsko Chorvatsko | Srbsko Srbsko
Typ akce:
Seminář
Datum konání:
05. 11. 2019 - 06. 11. 2019

Dne 5. a 6. listopadu 2019 uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a EGAP seminář o exportních příležitostech v Chorvatsku a Srbsku. Seminář s cílem poskytnout nejaktuálnější informace o ekonomické situaci v těchto zemích pro české exportéry, se konal v Praze v prostorách Černínského paláce a Pardubicích ve spolupráci s tamní krajskou hospodářskou komorou. Jako hlavní specialisté na tyto teritoria vystoupili naši ekonomičtí diplomaté českého velvyslanectví v Záhřebu Petr Kašička a ekonomický diplomat českého velvyslanectví v Bělehradu Miroslav Čančík.

V Praze zahájil úvodním slovem náměstek ministra MZV ČR Martin Tlapa, který představil nové a také stávající nástroje ekonomické diplomacie. Následně viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář, informoval o formách spolupráce a možnostech podpory v regionech od krajských exportních specialistů.

Druhý blok byl zaměřen na specifika chorvatského a srbského trhu, se kterými účastníky seznámili ekonomičtí diplomaté. Obě země jsou bezpochyby velice perspektivní pro české exportéry. Díky tomu, že Chorvatsko patří mezi členské státy Evropské unie, tak dochází k hlubšímu zapojování země do obchodních řetězců. Mezi perspektivní obory v současnosti patří i energetika, služby a cestovní ruch, či farmaceutický průmysl a zdravotnictví. Mezi plánovanými projekty, které se uskuteční v roce 2020, bude například prezentace českých exportérů k vybavení chorvatských měst a obcí v Zadaru.

 

Ještě větší exportní perspektivu v dnešní době představuje Srbsko.  Tato země i přesto, že nepatří do Evropské unie, představuje významného importéra českého zboží a to nejen při pohledu na balkánský region. Srbsko je také velmi lukrativním teritoriem z pohledu investic a další perspektivní obory jsou například dopravní prostředky, zemědělství a vodohospodářský a odpadní průmysl.

 

 Více informací a možnost přihlášení: https://www.czechtrade.cz/getdoc/4b9a2fc3-5264-4aa8-8811-c1a1aef508f3.
Pravidelné novinky e-mailem