Workshop a jednání pracovní skupiny k těžebnímu průmyslu a geologickému průzkumu

Země konání:
Phnompenh Kambodža
Země určení:
Kambodža Kambodža
Typ akce:
Mise
Datum konání:
03. 10. 2019 - 04. 10. 2019

Velvyslanectví ČR v Phnompenhu připravuje projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), který si klade za cíl prohloubit spolupráci mezi českými a kambodžskými partnery v oblasti geologického průzkumu a těžebního průmyslu v Kambodži. České firmy a experti na oblast geologie navštíví Kambodžu v termínu 3.-4.října 2019.

Akce naváže na misi českých expertů do Kambodže, kterou Velvyslanectví ČR v Phnompenhu zorganizovalo v říjnu 2018. V jejím rámci česká a kambodžská strana navázaly první kontakty a dohodly se na vytvoření bilaterální pracovní skupiny. Další jednání se uskutečnilo v červnu 2019, kdy zástupci kambodžského Ministerstva těžebního průmyslu a energetiky navštívili ČR v rámci programu Aid for Trade.

Jednání pracovní skupiny a workshop proběhnou v Phnompenhu a zaměří se na rozpracování témat a příležitostí spolupráce s cílem navázat další kontakty. Hlavním tématem workshopu bude udržitelný přístup v těžebním průmyslu a geologickém průzkumu.

Kambodžský těžební sektor je zatím jen málo rozvinutý a jeho příspěvek k  HDP představuje necelé 1 %. Zatímco v okolních zemích průzkum a následná těžba již pokročily, v Kambodži v tom po mnoho let bránila nedostatečná a zaostalá infrastruktura a také nevybuchlá munice a miny z předešlých konfliktů. Odborníci však do odvětví vkládají velké naděje a předpokládají, že tento sektor v následujících letech přiláká pozornost více zahraničních investorů. V podpoře těžařských aktivit je aktivnější i stát, který od roku 2013 pracuje na vylepšení regulatorního prostředí. Země disponuje zásobami ropy, vzácných nerostů a surovinami pro stavebnictví. Neobsazený trh nabízí dobré předpoklady i pro české firmy. Kambodža nabízí potenciál v geologickém průzkumu a mapování a zlepšení úrovně těžařské infrastruktury, vč. dodávek strojů a technologií. Možností je také navázání spolupráce s již zde působícími hráči.

Bližší podrobnosti o akci poskytne Velvyslanectví ČR v Phnompenhu, případně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Pravidelné novinky e-mailem