Akcie na stockholmské burze klesají

Stockholmská burza v minulém týdnu klesla o 12,5 procenta a její růst se v budoucnosti zatím nepředpokládá kvůli šíření paniky z nového viru ve světě.

Finanční analytik Peter Malmqvist se obává poklesu Stockholmské burzy o dalších 8 až 10 procent. Jako příklad uvádí pád na podzim roku 2018 a na podzim 2015, když akciový trh před přijetím obratu poklesl o více než 20 procent. Kromě toho nikdo si nemůže být jistý, zdali se šíření infekce zlepší. Podle něho by bylo velice optimistické myslet si, že se to stane v blízké době.

K negativním scénářům se přiklání i další odborníci. Ekonomka, Frida Brattová, která pracuje pro společnost Nordnet, věři, že pokles burzy bude nadále klesat, dokud se situace nijak nezlepší a to zejména v Číně, odkud nemoc pochází.

Největším problémem je nejistota a šíření infekce, které vedou k obrovským obavám z dopadů této krizové situace. Nikdo si nemůže být jistý, jaké změny tato nákaza přinese a kde se nemoc objeví příště.

Je také obtížné spekulovat o rozsahu důsledků pro ekonomiku. Frida Bratt vysvětluje, že existuje určité riziko, že účinky koronaviru na akciový trh mohou vést k recesi ve světové ekonomice.

A to by bylo vážné, nejen pro úspory na burze. Z dlouhodobého hlediska, pokud bude situace opravdu špatná, může ovlivnit ekonomiku lidí a vést ke snížení zaměstnanosti. Stále však existuje velká nejistota a konečné důsledky ještě nejsou známy.

Švédská vláda nyní v souvislosti s epidemií koronaviru připravuje opatření na oživení ekonomiky, která by měla pomoci překlenout švédským firmám nelehké období a tím i zastavit předpokládaný pokles akcií švédských firem na burze.

Připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
S využitím zdroje: the Local, a zdroje: Johan Hallnäs, dagensnaringsliv.se

Pravidelné novinky e-mailem