Alberta prodlužuje omezení na těžbu ropy na další rok

Albertská ministryně pro energetiku Sonya Savage v úterý oznámila, že nařízené limity na těžbu ropy budou platit až do konce roku 2020. Podle původního plánu měly vypršet v prosinci 2019.

Nařízení bylo vydáno v lednu 2019 s cílem snížit příliš vysokou nabídku ropy, která tlačila na pokles ceny albertské ropy. Cenový rozdíl mezi kanadskou ropou a jejím americkým benchmarkem WTI je nyní již jen 13 dolarů za barel, což je výrazné zlepšení oproti loňskému 52dolarovému rozdílu.
Hlavní příčinou je nedostatek ropovodů vedoucí z Alberty. Jelikož doposud nedošlo k žádnému pokroku ohledně navýšení kapacity ropovodů, prodloužení limitů se dalo očekávat. Kdyby nebyl zrušen plánovaný kontrakt na vývoz ropy po železnici, navýšilo by to celkovou kapacitu a možná by prodlužování limitů nebylo potřeba, tvrdí někteří.
Zároveň s prodloužením však dochází také k navýšení limitů, což prospěje hlavně menším producentům. Z celkového počtu 300 bude nyní omezeními negativně ovlivněno pouze 16 firem. Těm nejmenším producentům mohou být uloženy také výjimky z restrikcí, aby mohli nadále zůstat na trhu.

Zdroj: CBC
Vypracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Pravidelné novinky e-mailem