Zdroj: CzechTrade

Ambiciózní vědecké projekty v Kanadě získaly letos dotace 1,4 miliardy dolarů

Kanada by ráda stála v čele velkých vědeckých objevů 21. století. Federální vláda oznámila úmysl investovat skoro 1,4 miliardy kanadských dolarů do vědeckých projektů v Kanadě.

Podporu z fondu Canada First Research Excellence Fund získá 11 univerzitních projektů. Fond na podporu vědeckých projektů byl odstartován v roce 2015. O podporu z něj se každoročně hlásí mnoho uchazečů. Vítězné projekty se nejčastěji zaměřují na umělou inteligenci.

Ilustrační fotografie

Letošní největší podporu v hodnotě 200 milionů kanadských dolarů obdržel vědecký tým University of Toronto pro chemickou laboratoř operovanou umělou inteligencí, která vyvíjí nové materiály s širokým spektrem uplatnění ve zdravotnictví a dalších technologiích.

Dalším úspěšný uchazeč, McGill University, získal 165 milionů dolarů pro vývoj léčiv na bázi mRNA. Dalhousie University obdržela 154 milionů kanadských dolarů pro výzkum spojitosti mezi světovými oceány a klimatem.

Vládní finanční podpora cílí na přilákání zahraničních investorů a kooperace v oblasti špičkové vědy v Kanadě. Zájem je především o podporu vědeckých snah na pomezí různých vědeckých disciplín jako je zdravotnictví, sociální věda, přírodní vědy, inženýrské a humanitní obory.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Science Reporter.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme