Americká automobilka Ford prodělala v prvním čtvrtletí přes tři miliardy dolarů

Automobilku poškodil prudký pokles hodnoty jejího podílu ve společnosti Rivian vyrábějící elektrické užitkové vozy a také globální nedostatek čipů, který obecně omezil výrobu.

Společnost uvedla, že bez započtení poklesu svých akcií v Rivianu celkově vydělala 2,3 miliardy dolarů před úroky a zdaněním, což je však stále pokles z 3,9 miliardy dolarů o rok dříve. Čistý zisk automobilky v prvním čtvrtletí roku 2021 činil 3,3 miliardy dolarů.

Ilustrační fotografie

Tržby v prvním čtvrtletí klesly na 34,5 miliardy dolarů z 36,2 miliardy o rok dříve. Společnost v prvním čtvrtletí prodala 966 000 vozů, což je pokles z 1,1 milionu před rokem. Obecně vyšší ceny nových vozidel však Fordu i dalším automobilkám pomohly vyrovnat některé dopady pomalejší výroby a nižších prodejů.

Co se týká investice Fordu do startupové automobilky, ta započala v roce 2019 investicí ve výši 500 milionů dolarů a akcie startupu poté prudce vzrostly po úvodní veřejné nabídce akcií loni na podzim. Akcie Rivian se na konci roku 2021 obchodovaly za přibližně 100 dolarů, ale postupně klesly na přibližně 31 dolarů, protože Rivian čelil mnoha potížím při rozjíždění výroby svého elektrického pickupu, elektrického SUV a dodávek pro Amazon.

Zdroj: The New York Times.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest (New York)

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl