Americká ropa dosáhla nejvyšších cen od doby, kdy OPEC zahájil cenovou válku

Rostoucí cena ropy na americkém trhu se dostala na sedmileté maximum.

Ceny ropy v USA v pátek dosáhly nového sedmiletého maxima uprostřed prudkého nárůstu globální poptávky a pokračujícího nedostatku nabídky. Cena ropy u West Texas Intermediate, amerického ropného benchmarku, v pátek stoupla o 1,24 % na $82,32 za barel.

nazdar

Americká ropa poprvé od října 2014 vystoupila nad $80 dolarů za barel. WTI je nyní na nejvyšší cenové úrovni od doby, kdy OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) zahájil cenovou válku proti americkým ropným producentům.

„Deficit ropného trhu se bude nadále zvyšovat, protože globální zásoby zůstanou na nízkých úrovních. Současná neočekávaná poptávka pochází z chladnějšího počasí a rostoucí poptávky po tryskovém palivu, protože se USA otevírá mezinárodnímu cestování,“ uvedl v pátečním sdělení Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda. Jediná situace, která by zastavila cenový růst ropy, je, pokud OPEC nečekaně zvýší svou produkci, teplé počasí zasáhne severní polokouli a Bidenova administrativa využije strategické zásoby ropy, prohlásil Moya.


Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago.
Zdroj: www.businessinsider.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary