Americký Ford ukončuje produkci automobilů v Brazílii

Firma rozhodnutí oznámila v pondělí 11. ledna 2021. Uzavřeny budou všechny tři montovny na území Brazílie ve státech Sao Paulo, Bahia a Ceará.

Automobilka ponechá v Brazílii pouze oddělení vývoje ve státě Bahia a sídlo pro Latinskou Ameriku a testovnu ve státě Sao Paulo. Rozhodnutí nepřichází podle analytiků jako blesk z čistého nebe, neboť rentabilita brazilské odnože byla v záporných číslech už od roku 2014 a předchozí uzavření montovny na území aglomerace Sao Paulo z roku 2019 již utlumování aktivit této americké značky naznačovalo.

Pandemie koronaviru uspala automobilový průmysl na celém světě a globální značky hledají možnosti jak najít prostředky na investice do vývoje elektromobilů a autonomních vozidel. Ukončování produkce v nerentabilních regionech je pak logickým vyústěním. Na ukončení produkce měly také vliv faktory oslabující brazilské měny reálu a vysoké daňové zatížení v tomto jihoamerickém státě.

Ostatní světoví producenti automobilů působící na území Brazílie v tomto kroku však vidí výhodu, neboť jím byl vytvořen tlak na aktuálně probíhající daňovou reformu. Před půl rokem vedení automobilky Audi zrušilo investice do výroben v Brazílii, neboť lokální vedení uvedlo, že nemůže požadovat nové prostředky na investice do země, kde vláda podniku dluží miliardy na vratkách daní. V prosinci pak další automobilka, německá Mercedes-Benz, ukončila produkci ve státě Sao Paulo kvůli rozhodnutí směrovat investice do jiných částí světa.

Nadnárodní korporace, nejen z automobilového průmyslu, mající pobočky a výrobní podniky na brazilském území, dlouhodobě kritizují vysoké daňové zatížení a administrativní náročnost spojenou s produkcí jakéhokoliv výrobku v Brazílii. Pro vládu je toto dalším impulzem uspíšit schvalování daňové reformy a snažit se zpřehlednit a zjednodušit podnikatelské prostředí v zemi.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: valor.globo.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí