Nicméně zejména technologický sektor prochází vlnou propouštění a zastavování náboru nových zaměstnanců. Technologický sektor je jednou z páteří americké ekonomiky a zahrnuje společnosti jako Meta (mateřská společnost Facebooku, Instagramu a dalších sítí), Alphabet (Google), Apple, Amazon a další světově úspěšné obry. Jejich problémy se tak promítají do celé ekonomiky a ovlivňují její další vývoj.
Společnost Amazon zastavuje nábor nových zaměstnanců a počítá, že tento stav bude trvat minimálně několik měsíců. Amazon také očekávání nižší tržby z letošní sváteční sezóny ve srovnání s odhady analytiků, což se negativně projevilo i na ceně akcií firmy. Apple také přistoupil ke zmražení náboru zaměstnanců (mimo výzkum a vývoj) a připravuje se na ekonomicky náročnější časy. I akcie Applu letos ztratily hodnotu a společnost se podobně jako Amazon obává nižších tržeb z posledního čtvrtletí roku.
Meta jde dokonce ještě dále a namísto zastavení náboru spouští masivní propouštění. Firma již zahájila propouštění až 13 % zaměstnanců, což činí více než 11 tisíc pracovních pozic z více než 87 tisíc zaměstnanců společnosti. Stejné procento zaměstnanců plánuje propustit i Lyft (dopravní služba typu Uber), což v tomto případě znamená asi 700 pracovníků.
Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Online platební společnost Stripe plánuje propustit 14 % zaměstnanců, což CEO firmy zdůvodnil mimo jiné dřívějším přehnaným optimismem ohledně růstu online trhu v letech 2022 a 2023. V neposlední řadě je třeba zmínit také Twitter, jehož nový majitel Elon Musk již oznámil plán na propuštění asi poloviny ze 7500 zaměstnanců.
Podle CNN Business jsou změny odrazem vývoje ekonomiky, kdy optimismus nahradila negativní očekávání spojená s vysokou inflací, zpomalením trhu a nižšími útratami domácností.