Zdroj: CzechTrade

Americkým bankám rekordně rostou zisky

Bank of America uvedla, že její zisky vzrostly v posledním čtvrtletí o 19 %, což je poslední z velkých bank, která zaznamenala zvýšení hospodářského výsledku, a to mimo jiné i díky vyšším úrokovým sazbám.

Druhá největší banka v zemi podle aktiv vykázala za tři měsíce končící 30. června zisk 7,4 miliardy dolarů, tedy nárůst z 6,2 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. V přepočtu na akcii vydělala BofA 88 centů, před rokem to bylo 73 centů. Analytici očekávali zisk 84 centů na akcii, podle průzkumu společnosti FactSet.

Ilustrační foto

Stejně jako její hlavní konkurenti i Bank of America těžila z toho, že bohatí klienti, podniky a další zákazníci přesouvali vklady do banky při hledání bezpečí po letošním jarním krachu bank. Za největší národní banky jsou považovány ty banky, které mají implicitní vládní pojistku a díky jejich statusu jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly (too big to fail).

Bank of America vyčlenila v tomto čtvrtletí zhruba 602 milionů dolarů na pokrytí potenciálně špatných úvěrů. Mnoho bank v posledních několika čtvrtletích navyšovalo své takzvané rezervy na ztráty z úvěrů, protože zákazníci si začali znovu půjčovat poté, co tak neučinili během pandemie covidu-19, a inflace začíná napínat rozpočty domácností.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechInvest a CzechTrade USA v New Yorku.
Zdroj: The Associated Press

• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme