Zdroj: CzechTrade

Analýza 20 energetických scénářů ukazuje nepostradatelnost ropy do roku 2050

Nedávné výpadky v dodávkách ropy ukazují důležitost její těžby. Podle výzkumné a konzultační firmy Wood Mackenzie zůstane ropa a zemní plyn klíčovým zdrojem energie nejméně do roku 2050.

Energetičtí analytici dále varují, že je nutno alespoň dočasně navýšit investice do produkce těchto surovin, pokud se má svět vyvarovat nedostatku energie při snaze snížit emise.

Ilustrační fotografie

S&P Global Commodity Insights a International Energy Forum (IEF) hlásá navýšit roční investice do produkce ropy a zemního plynu z 499 miliard amerických dolarů z roku 2022 na 600 miliard do roku 2030, aby nedošlo k výpadkům nabídky energií. IEF sdružuje ministry pro energetiku ze 70 zemí světa (producentů i spotřebitelů ropy a zemního plynu), jsou mezi mini mimo jiné Kanada, USA, Čína, Indie nebo Saudská Arábie.

Zpráva Outlooks Comparison Report zkoumá 20 různých budoucích scénářů pro energetickou situaci ve světě navržených institucemi a firmami jako Mezinárodní agentura pro energii (IEA), OPEC, Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA), British Petroleum, nebo Equinor.

Dvě třetiny těchto scénářů očekávají, že fosilní paliva pokryjí více než 50 procent světové poptávky po energiích v roce 2045 (v porovnání s 80 procenty v roce 2021). Spotřeba uhlí ve všech scénářích klesne, což dále ukazuje na rostoucí význam ropy a zemního plynu. Přibližně 75 procent scénářů analyzovaných IEF předpovídá vyšší poptávku po ropě v petrochemickém sektoru v roce 2045 v porovnání s rokem 2022.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada. 
Zdroj: EnergyNow Media.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme