Dopad pandemie na malé podniky v Kazachstánu

Státní středisko pro podporu podnikání vyjádřilo návrhy opatření státní podpory.

Vzhledem k zavedení mimořádného stavu v Kazachstánu se cca 30 % mikropodniků a malých podniků může zavřít, pokud nebudou podpůrná opatření přijata včas, uvedl Dmitrij Kazantsev, vedoucí Státního střediska pro podporu podnikání. Navrhuje rozšířit seznam činností, které jsou osvobozeny od placení daní z platů zaměstnanců, a prodloužit dobu zrušení od platby do konce roku 2020, jakož i další sloučení těchto daní do jediné platby se sazbou nepřesahující 10 %. Podle něj je v Kazachstánu nutné zavést dotaci nájemného pro všechny kategorie podniků a zrušit majetkovou daň do konce roku 2020.

Prezident Kazachstánu Kassym-Zhomart Tokaev přikázal:

  • poskytnout zvýhodněné půjčky na pracovní kapitál malých a středních podniků ve výši 600 miliard tenge;
  • přidělit zemědělcům 70 miliard tenge na jarní práce v terénu s maximální úrokovou sazbou 5 %;
  • snížit náklady na pohonné hmoty a maziva pro zemědělské výrobce o 15% na 165 tenge.

Od 1. dubna do 1. října byly rovněž osvobozeny od placení daní z mzdového fondu malé a střední podniky, které byly nejvíce postiženy stavem nouze (stravování, některá odvětví obchodu, dopravní služby, poradenské služby, odvětví IT, hotelnictví a cestovní ruch).
Prezident dále požádal banky, aby za mimořádné období neúčtovaly úroky z půjček pro malé a střední podniky. Banky a mikrofinanční organizace poskytly kazašským občanům a podnikům postiženým mimořádným stavem prodloužení plateb úvěru od 16. března do 15. června.

Zdroj: Centrum obchodní informace www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Pravidelné novinky e-mailem