Asijské hry a výroční zasedání MMF a Světové banky budou finančním přínosem pro Indonésii


  • Země: ID – Indonésie
  • Datum zveřejnění: 16.10.2018

Dvě velké letošní mezinárodní události budou mít významný dopad na indonéskou ekonomiku, která bojuje proti externím vlivům oslabujícím domácí měnu a přinesou vlnu zahraničních investic. První z nich jsou nedávno skončené Asijské hry, který se konaly od 18. srpna do 2. září v Jakartě a Palembangu, hlavním městě jižní Sumatry. Druhou událostí je říjnové výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky, kritizované za to, že se konalo na ostrově Bali, turistickém ráji, v blízkosti pláží Nusa Dua.

Asijské hry jako podpora devizových příjmů a zvýšení mezinárodní prestiže

Asijske hry (v podstatě obdoba olympijských her, které se rovněž konají jednou za 4 roky a mají obrovskou sportovní a společenskou prestiž) získávají pozornost veřejnosti jak u domácího obyvatelstva, tak i ve světě. Pořádání tak významné sportovní události je využíváno jako příležitost jak upozornit na problémy, které jsou důležité pro Indonésii i pro celý svět. Pro Indonésii je hlavním zájmem vyřešit zpomalení hospodářského růstu.

V Jakartě a Palembangu bylo uspořádáno 40 medailových sportů, které byly rozděleny do téměř 500 událostí, v nichž asijští sportovci soutěžili o nejvyšší umístění. 

Přestože Olympijská rada Asie (OCA) poskytla Indonésii pouhé tři roky, aby připravila veškerou infrastrukturu a organizaci Asijských her poté, co se z příprav stáhl původní organizátor Vietnam, Indonésie byla schopna a připravena přivítat kolem 16 000 účastníků her, z toho 9000 sportovců, úředníků, novinářů a dobrovolníků ze 45 zemí. Očekávalo se, že do Indonésie přijede podpořit své sportovce odhadem 150 000 zahraničních návštěvníků a fanoušků.

Příjezd zahraničních turistů vytváří pro Indonésii značné devizové příjmy. Pokud zahraniční návštěvník v průměru utratí 1200 USD za jednu návštěvu, například za jídlo, ubytování či upomínkové předměty, může Indonésie během Asijských her vygenerovat až 200 milionů USD devizových příjmů.

K tomu se připočítává i 300 000 domácích návštěvníků, kteří se přihrnuli do Jakarty a Palembangu a tak zvýšili příjmy o dalších 150 mil USD v případě, že utratili v průměru 500 USD na hlavu a návštěvu. 

Podle odhadu Agentury pro plánování národního rozvoje (BAPPENAS) přinesou Asijské hry a zasedání MMF a Světové banky obrat až 3,7 miliardy USD místní ekonomice. Lví podíl na finančních prostředcích činily výdaje na přípravu Asijských her, zejména rozvoj infrastruktury. Údaj nezahrnuje budoucí nepřímé peněžní toky ve formě multiplikačních efektů zlepšené infrastruktury pro sportovní akce či turismus.

Podle agentury BAPPENAS bylo celkem 2,4 miliardy USD vynaloženo na rozvoj infrastruktury spojené s Asijskými hrami. Národní projekty zahrnovaly systém železniční tratě LRT (light rapid train) v jednom z pořádajících měst Palembangu, který spojuje mezinárodní letiště Sultan Mahmud Badaruddin II a Jakabaring Stadium. A dále renovace obrovského stadionu Gelora Stadion Bung Karno v Jakartě, další infrastruktura pro ostatní sporty jako například velodrom pro cyklistiku, vybudování sportovního zázemí, ubytování pro sportovce, příjezdové cesty apod. Náklady na samotný železniční LRT systém v Palembangu se odhadují na 676 mil USD. 

Mezinárodní kredit a zvýšené zahraniční investice

Vedle ekonomických zisků budou hry vytvářet i další neekomické výhody, které mohou být sice nehmotné, ale mají klíčový význam pro indonéský národ. Mezi přínosy patří zvýšená národní hrdost, úcta ke kulturní rozmanitosti a plurality, sociální soudržnosti, optimistické myšlení a sportovního ducha. Hry také poskytují příležitost pro místní pracovníky s cílem zlepšit jejich znalosti a dovednosti prostřednictvím nabytí zkušeností s prací pro organizační výbor Asijských her. Tyto hry také zlepší indonéský kredit a reputaci, která se hodí při vylepšené vyjednávací pozici na mezinárodní úrovni.

S ohledem na celou makroekonomiku Indonésie, která trpí oslabenou rupií a deficitem obchodní bilance, devizové příjmy navíc a zvýšené výdaje domácností přicházejí v pravý čas. V průběhu posledních několika měsíců indonéská vláda a centrální banka dychtivě podporovali zahraniční příjmy ve snaze posílit místní měnu rupii. Ta byla oslabená vlivem vnějších tlaků, nejvíce významným zvýšením úrokových sazeb ve Spojených státech a doutnajícím globálním obchodním napětím mezi Čínou, USA a Evropskou unií, a stejně tak jako indonéským zvětšením deficitu běžného účtu platební bilance.

Očekává se také, že mnohá jednání MMF a Světové banky přinesou velké dohody o zahraničních investicích ve stovkách miliónů USD do připravených infrastrukturních projektů. Pro cca 30 000 zahraničních delegátů a doprovodných podnikatelských misí byly připraveny turistické balíčky jak v rámci Bali, tak i v jiných místech Indonésie. Je více než pravděpodobné, že se mnozí návštěvníci vrátí v budoucnu do Indonésie na dovolenou či za obchodními účely.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jakarta.

Souborové přílohy

Pravidelné novinky e-mailem