Britský Aston Martin debutuje se svým prvním SUV vyrobeným ve Walesu

Britský legendární výrobce, který již mnoho let kombinuje nekompromisní sportovní rodokmen s pohodlím a luxusem velkých sedanů se po pěti letech vývoje pochlubil novým prémiovým SUV modelem DBX. Pro britský automobilový sektor se jedná o velice pozitivní zprávu, nová výrobní linka pro tento model totiž vyrostla na jihu Walesu v bývalé vojenské základně RAF.

První vůz sjel z výrobní linky před několika týdny a završil tak výstavbu fabriky, která začala v roce 2015. Jedná se o první Aston Martin vyrobený ve Walesu. Právě tato část Británie je v poslední době velice oblíbená mezi automobilkami jakožto základna pro jejich novou výrobu. Mezi hlavní operace patří výroba hybridních motorů pro Toyotu v Deeside a Riversimple, kde Toyota vyprodukovala svůj první model s nulovými emisemi.

Také slavný výrobce sportovních vozů TVR identifikoval Wales jako preferovanou lokaci pro novou produkci V8 modelu Griffith. Wales je primárně zajímavý vysokou úrovní zdejších univerzit, které se přímo podílejí na vývoji ve spolupráci se samotnými automobilkami a zásobují je kvalifikovanou pracovní silou. Celkem zde sektor zaměstnává 18 000 lidí ve 150 firmách a generuje tři miliardy liber ročně.

Zpět ale k novému Astonu. Po netradičních SUV modelech od sportovních značek jako například Lamborghini, ale i velkém prodejním úspěchu Porsche, Jaguáru a dalších prémiových značek není velkým překvapením, že i Aston Martin následuje tento trend. Sám výrobce udává, že DBX stanovuje nový a odvážný standard díky své unikátní kombinaci nekompromisního luxusu a sportovních genů, díky kterým se Aston Martin zařadil mezi automobilové legendy. Výrobní kapacita pouze 4000 vozů ročně nasvědčuje tomu, že se nebude jednat o masovou produkci, ale spíše o prémiový model pro několik vyvolených. To potvrzuje i cenovka, která pro britský trh převyšuje 4,5 milionu korun. Navdory tomu má nové SUV již 2000 objednávek.

Mnozí považovali dříve proslulý britský automotive za již vyhaslou hvězdu, ale v posledním roce se tyto závěry zdají unáhlené. V uplynulých několika měsících přichází ze země jedna pozitivní zpráva za druhou, a to i navzdory koronaviru, který má obecně na automobilový trh velmi negativní dopad, primárně z hlediska narušení plynulosti dodavatelských řetězců, ale také poklesu zájmu koncových zákazníků. Firmy Aston Martin, INEOS, TVR a Arrival jsou součástí tohoto znovuoživení.

Londýnský CzechTrade je v přímém kontaktu s většinou výše zmíněných a bedlivě sleduje všechny sektorové projekty. Pokud má vaše firma potenciál a dodavatelské ambice právě v Británii, neváhejte nás kontaktovat na london@czechtrade.cz.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Londýn.
Zdroj: Autocar
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Velká Británie