Atmosféra v rakouském průmyslu se zlepšuje

U našich jižních sousedů se ekonomická situace domácích společností nadále zlepšuje. Hlavně ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví! Negativní dopad však mají výrazně rostoucí výrobní náklady.

Rostoucí trend vládne zejména ve stavebnictví. Nový dech nabírají i služby. Nedostatečné dodávky některých surovin a silná poptávka po meziproduktech však zvyšují výrobní náklady.  V dubnu přicházely pozitivní signály především z výroby oceli, zpracování kovů, strojírenství a elektrotechniky. Navíc silný stavební průmysl zvyšuje počty zakázek v navazujících odvětvích. Průmysl by podle ekonomů mohl letos očekávat růst kolem 6 až 10 procent.

Kvůli problémům v nabídce a vysoké poptávce po předběžných produktech však dochází k výraznému zvýšení cen, což prodražuje výrobu. Například ocel ve velkoobchodním prodeji meziročně podražila o 30 procent. Obdobně je na tom dřevozpracovatelský průmysl, kdy dřevo podražilo téměř o deset procent.

Obchod zůstává pod tlakem

V obchodním sektoru je nálada smíšená. Zatímco obchod s motorovými vozidly by se měl letos zotavit z poklesu tržeb (nominálně poklesl o 11 procent), celková nálada v obchodním sektoru zůstává podle Bank Austria pesimistická. Očekávání by se měla znovu vylepšit až ve druhé polovině roku a to za předpokladu, že nenastanou nová protipandemická omezení.

Zdroj: Industrie Magazin
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře
CzechTrade Rakousko.
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí