Austrálie bude mít vlastní výrobu elektrických vozidel

Společnost Nexport v současné době provozuje produkční linku v Malajsii. Do Austrálie však chce přesunout výrobu od začátku příští série autobusů. Hala se bude rozkládat na 51 hektarech v pohoří v jižní části NSW v Moss Vale. Financování projektu zajistila investiční skupina TrueGreen.

Místo v pohoří v jižní části NSW se stane centrem pro výrobu elektrických vozidel v zemi. Austrálie je kousek od znovuobnovení vlastní produkce aut. Společnost Nexport oznámila plánovanou výstavbu produkční haly za 700 miliónů australských dolarů. Linka bude určena čistě k výrobě elektrických vozidel.

Nexport je výrobcem elektrických autobusů operující od roku 2018 a v současné době ve spolupráci s vládou NSW plánuje elektrifikaci 8000 autobusů veřejné dopravy. Plánovaná bezemisní hala se bude rozkládat na 51 hektarech v pohoří v jižní části NSW v Moss Vale. Financování projektu zajistila investiční skupina TrueGreen, jež je majoritním vlastníkem Nexportu. Skupina vlastní i další společnosti vyvíjející bezemisní technologie.

Nexport v současné době provozuje produkční linku v Malajsii, kde využívá komponenty zejména ze Švýcarska. Společnost však chce od příští výrobní série přesunout produkci do Austrálie. A to za předpokladu využití maximálního množství lokálních komponentů spolu v kombinaci s technologiemi ze zahraničí.

Prioritou je výroba elektrických autobusů. Nexport přesto intenzivně pracuje i na vývoji prvního UTE vozidla na elektrický pohon cílící hlavně na skupinu řemeslníků. Vozidlo bude postavené na konstrukci, kterou bude možné modifikovat i na další lehká užitková vozidla, případně i osobní.

Nexport je též partnerem s čínským výrobcem elektrických vozidel společností BYD, od kterého odebírá pohonné jednotky pohánějících jejich elektrické autobusy.

V plánované pětileté strategii obou partnerů je i import elektrických vozidel společnosti BYD do Austrálie. A to prostřednictvím internetové prodejní platformy EV Direct, kterou společnost Nexport spustí v prosinci tohoto roku. Nexport zároveň lokálně zajistí jakékoliv požadované technické úpravy vozidel pro australský trh.

Zdroj: https://www.caradvice.com.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Sydney
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Austrálie | Nový Zéland