Zařízení v hodnotě 6,8 milionu dolarů umožňuje souvislý tisk flexibilních solárních panelů do rolí. Toto zařízení má překlenout propast mezi testováním a průmyslovou výrobou.
Takzvané perovskitové solární panely jsou jedny z nejslibnějších technologií pro výrobu solárních energií. Panely využívají perovskitové minerály, které velmi efektivně absorbují světlo a přeměňují ho na elektrickou energii.
ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
Tým CSIRO dosáhl letos v březnu průlomového úspěchu, kdy dosáhl účinnosti 15,5 %, což řadí tištěné panely blízko úrovni běžných střešních solárních panelů, jejichž účinnost se většinou pohybuje mezi 14 a 18 %.
Vedoucí CSIRO pro skupinu obnovitelných energetických systémů Anthony Chesman věří, že nové zařízení míří směrem ke komerční výrobě. Jejich systém je již nyní vysoce automatizovaný. „Tisk a laminování probíhá v jednom nepřetržitém procesu, což významně snižuje náklady na výrobu a počáteční investice potřebné pro zahájení výroby. Zařízení umí denně vyrobit až 14 000 testovacích solárních článků, kdy lze různě modifikovat jejich vlastnosti a upravit je pro různé aplikace,“ řekl Chesman.
Dále zdůraznil, že tištěné flexibilní solární panely nemají nahradit pevné křemíkové střešní panely, ale spíše je doplnit v místech, kde se standardní pevné křemíkové panely nehodí. Jako příklad uvedl skleníky, kam se aplikace flexibilních solárních panelů přímo nabízí.
Chesmanův tým také testuje solární panely ve vesmíru, aby zjistil, zda dokážou napájet satelity. Mají prototypy pro spotřební elektroniku a volnočasové využití. „Představte si kempování, obranu, zemědělství nebo humanitární pomoc, kde musíme rychle dopravit solární panely k lidem odříznutým od stávajících zdrojů energie,“ dodal Chesman.
Tým nyní hledá nápady na využití této technologie a průmyslové partnery, kteří by technologii pomohli uvést do plnohodnotné výroby.