Austrálie chce investovat do rozvoje infraktury

Investice půjdou zejména do výstavby silnic, železnic, vzdělávání a bytové otázky. V následujících čtyřech letech si vyžádají 225 miliard australských dolarů.

Jednotlivé státy Austrálie v následujících čtyřech letech počítají s navýšením investic do ekonomiky o dalších 46 miliard australských dolarů. Stane se tak prostřednictvím budováním infrastruktur silnic i železnic, modernizací škol a výstavby bytů. Jedná se o součást strategie na obnovu koronavirem poznamenané ekonomiky.

Jednotlivé vlády
Austrálie navýšily plánované investice za účelem urychlení obnovy ekonomiky.
Navýšení investic též pomohl kolaps úrokových sazeb, které znamenají levnější
přístup k finančním prostředkům, a dělají tak poprvé spoustu projektů realizovatelných. Původně plánovaný
rozpočet 53,3 miliardy australských dolarů na období 2021-2022 byl navýšen na 66,9
miliardy, přičemž největší podíl připadá státu NSW (New South Wales).

Vláda NSW v čele s premiérkou Gladys Berejiklian minulý rok do infrastruktur investovala 21 miliard australských dolarů. Přičemž budget na období 2020-2021 již navýšila na 22,6 miliardy, a 22,9 miliardy je pak připraveno na období let 2021-2022. I federální vláda pro své potřeby pro tento rok počítá se zdvojnásobením investic na 10,9 miliardy australských dolarů. Stát Victorie též prakticky zdvojnásobuje svoje roční investice na 18,1 miliardy australských dolarů.

Velký podíl investic si například žádají již probíhající projekty výstavby železnic ve státu NSW, na které je vyčleněno 28 miliard australských dolarů. Stát Victoria pak vynaloží 19 miliard australských dolarů na výstavby železničního spojení s mezinárodním letištěm v Melbourne a dalších železničních tratí spojujících městské části. Zelenou pak dostaly i projekty na modernizaci vzdělávacího sektoru. Jedna miliarda australských dolarů bude investována do vzdělávání ve státě Queensland, a 449 miliónů na vzdělání v Západní Austrálii.

Vedení Austrálie si právě jako hlavní strategii pro cestu ven z recese zvolilo intenzivní investování do budování a modernizace infrastruktur, a to i na úkor navýšení státního dluhu. Ředitel organizace monitorující vládní investice do infrastruktur Infrastructure Partnerships Australia Adrian Dwyer potvrdil, že celkové plánované investice do infrastruktur jednotlivých států v průběhu následujících čtyř let činí 225 miliard australských dolarů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://smh.com.au/
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika