Austrálie investuje do posílení obrany, připravuje se na chudší a nebezpečnější svět

Strategie počítá s navýšením vojenských kapacit o 800 lidí, modernizací techniky včetně kybernetiky a podmořského sledovacího systému.

Premiér vlády Scott Morisson zveřejnil důraznější obrannou strategii, jako reakci na sílící vliv Číny v regionu. Zároveň zdůraznil, že Austrálie čelí největším výzvám od druhé světové války. Strategie se zaměřuje na chudší a méně uspořádaný pokovidový svět, zejména v indo-pacifickém regionu.

Návrh počítá s navýšením vojenských kapacit soustřeďujících se na nejbližší okolí kontinentu, zahrnující například rakety delšího doletu schopné zasáhnout nepřátelské lodě, naznačující významnou změnu v dosavadní strategii. Premiér oznámil závazek, že během následujících deseti let vláda investuje 270 bilionů australských dolarů do navýšení vojenských kapacit, modernizace techniky včetně kybernetiky a podmořského sledovacího systému.

Dále počítá s navýšením vojenských kapacit o 800 lidí, přičemž 650 je vyčleněno pro námořní obranu, 100 pro vzdušnou obranu a 50 pro pozemní jednotky. Premiér během proslovu na akademii australských obranných sil obhajoval strategii potřebou nepodcenit narůstající napětí v oblasti indo-pacifického regionu, které může případně vyústit i v konflikt.

Dále zdůraznil, že je třeba nepodceňovat tlak mezi Spojenými Státy a Čínou a že je nutné být maximálně připraven na svět, ve kterém žijeme, a zachovat tak postavení Austrálie i v případě nutnosti se bránit.

Zdroj:  https://www.abc.net.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Sydney

Pravidelné novinky e-mailem