Firmy plán vítají a doufají, že přiměje sběrny odpadu více přemýšlet o hledání domácích zpracovatelů, kteří budou jejich zdroje schopni recyklovat.
Plán se zaměřuje na 22 kilogramů elektronického odpadu, které každý Australan ročně vyprodukuje, přičemž většina tohoto odpadu je nyní vyvážena do zahraničí. Vztahuje se na všechny průmyslové sektory. Program si také klade za cíl prodloužit životnost materiálů o 30 %. Výzkumný ústav CSIRO předpovídá, že se díky programu ušetří nejméně 26 milionů tun materiálů, které by jinak skončily na skládkách. Realizace programu by také mohla do roku 2035 snížit emise skleníkových plynů o 14 %.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Ministryně životního prostředí Tanya Plibersek uvedla, že plán bude sloužit jako vodítko pro vytvoření oběhové ekonomiky. Součástí plánu je i zlepšení recyklovatelnosti obalů, snížení plýtvání potravinami a inovace v oblasti těžby a zpracování kritických minerálů.
Firmy, které již nyní pracují v segmentu obnovy zdrojů, strategii vítají. Sircel je největší zpracovatel elektronického odpadu v Austrálii a má provozovny ve státech Nový Jižní Wales, Victorii a Queensland. Generální ředitel Sircel Anthony Karam řekl, že jeho provozovny mohou odklonit až 100 % elektronického odpadu od skládek a zachránit cenné materiály jako zlato a měď. Karam zároveň věří, že vládní plán pomůže povzbudit firmy a jednotlivé vlády, aby více spolupracovaly s recyklačními firmami.
„Plán oběhové ekonomiky říká, že jednotlivé úrovně vlády mají spolupracovat na zajištění maximální recyklace surovin, místo aby šly rovnou do odpadu,“ řekla ministryně Plibersek. Ředitelka australské instituce programu cirkulární ekonomiky a odpadu Nina Gbor zase upozorňuje, že jednou z hlavních výzev při dosahování cíle 80% obnovy zdrojů je nejednotnost mezi místními vládami v tom, co lze a co nelze sbírat k recyklaci.
„V současnosti panuje zmatek ohledně toho, co se v každé městské části může sbírat pro recyklaci,“ komentuje Gbor a dodává: „Potřebujeme národní harmonizovaný systém, který by nejprve zajistil jednotný sběr všech těchto materiálů.“
Národní plán pro oběhovou ekonomiku je doporučením ministerského poradního výboru pro oběhovou ekonomiku, jehož předseda John Thwaites se nechal slyšet, že výbor již doporučil harmonizaci standardů oběhové ekonomiky napříč celou Austrálií.