Australské město se složilo na high-tech monitorovací systém i přes pochybnosti o zásahu do soukromí

Kamery umí rozeznat podezřelá vozidla i číst poznávací značky. Rozmístěny byly ve čtyřech lokalitách, policie si novinku pochvaluje.

Kenilworth, malé městečko na pobřeží Sunshine Coast ve státě Queensland se stalo prvním ve státě, které si za účelem udržení kriminality mimo město, samo zafinancovalo vlastní hi-tech monitorovací systém. Místní policisté si novinku pochvalují.

Osm kamer v hodnotě přes 35 000 AUD bylo nainstalováno za účelem ochrany majetku a včasného zadržení lidí dopouštějících se kriminálních přestupků. Policie potvrdila, že kamery již pomohly k zajištění několika osob. Nicméně úřad pro svobodu občanů státu Queensland projekt označil jako neopodstatněné sledování lidí.

Přestože někteří rezidenti městečka nejsou z novinky příliš nadšení, policisté trvají na tom, že systém rozpoznávaní poznávacích značek zajistí větší bezpečnost svých občanů, a poukazují na již úspěšné zadržení osob dopouštějících se kriminálních přestupků.
Projekt vznikl za spojení lokálních podniků s obecním úřadem Sunshine Coast. Dohromady se takto nakoupilo 8 kamer, jejichž výsledná cena byla přibližně 35 000 AUD. Kamery byly rozmístěny ve čtyřech městských lokalitách.

Mimo běžného monitorování dění na ulici, kamery dokážou zachytit podezřelá vozidla, jež jsou například spojená s jinou kriminální činností. Šéf místní policie Pierre Senekal poznamenal, že kamery budou mít spíše odstrašující účel ve městě, jež se už tak pyšní velice nízkou kriminalitou. A zdůraznil, že se snaží to tak udržet.

Zdroj:  https://www.abc.net.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade a Sydney

Pravidelné novinky e-mailem