Austrálie nakoupí americké vojenské vrtulníky Seahawks, nahradí jimi problémové Taipany MRH-90

Prodej helikoptér již schválila i agentura US Defence security cooperation agency. Americká vláda zároveň vyzdvihla, že je v jejich zájmu, aby jejich spojenec měl obrany schopné vybavení.

Australské obranné síly ADF již na počátku letošního roku odstavily problémové vrtulníky MRH 90 Taipan, a to zejména z bezpečnostních důvodů i nároků na jejich údržbu.

Ilustrační fotografie

Prodej 12 helikoptér typu Sikorsky Romeo Seahawk o celkové hodnotě 986 miliónů USD australským obranným jednotkám již schválila i americká agentura US Defence Security Cooperation Agency dohlížející na bezpečnost takovýchto obchodů. Helikoptéry tak ihned nahradí 6 dosluhujících kusů MRH-90 od společnosti Airbus.

První evropské helikoptéry MRH 90 Austrálie pořídila v roce 2006, tamní obrané síly se nicméně od samého začátku potýkaly s nedostatečnou možností jejich využití, a nedávno si dokonce musely pronajmout provizorní helikoptéry pro cvičební a transportní účely.

Vláda už v minulém roce upozornila na nevyhovující a úzké dveře helikoptér MRH-90, které například znemožňovaly palbu během přistávacího manévru. Helioptéry už za sebou také mají třetí kolo generálních oprav, které byly nezbytné pro udržení provozuschopnosti těchto strojů.

Prosluněný kontinent také disponuje 24 helikoptérami MH-60R Seahawks, s objednanými kusy tak celkem bude mít 36 obranných vrtulníků.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: https://www.abc.net.au/

• Témata: Ekonomika ve světě