Austrálie po 50 letech uskutečnila start vesmírné rakety

V následujících letech se v Austrálii očekává ztrojnásobení investic do dobývání vesmíru na $30 miliard australských dolarů ročně.

Start rakety je jedním z projektů zaštítěných Australskou vesmírnou agenturou (Australian Space Agency). Jedná se o krok, od kterého se v následujících letech očekává spuštění transformace mnoha ekonomických sektorů právě směrem k vesmírným technologiím.

Nostalgia for Infinity / Shutterstock.com

Původní start desetimetrové testovací rakety vyrobené taiwanskou společností TiSpace byl plánovaný na 9. září. Nicméně musel být odsunutý kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na následující den, kdy byla raketa těsně před startem znovu odstavena z důvodu hlášení chyb v komunikačním systému.

Zažehnutí rakety tedy proběhlo až na třetí pokus 16. září, kdy hned po vznětu motorů došlo k nekontrolovanému hoření a požár musel být zastaven přítomnými hasiči. Raketa měla původně vystoupat na nízkou oběžnou dráhu a poté dopadnout zpět do vod poblíž přístavu Port Lincoln.

Mluvčí společnosti Southern Launch Shivan Young poznamenal, že jeho tým byl připraven i na takový scénář. Young zdůraznil, že se jedná o běžnou součást nekončících snah dobývání vesmíru. Dále vyzdvihl, že nejlepší na australském vesmírném průmyslu je obrovská podpora ze všech stran a věří i v úspěšnou misi vyslání lodi na oběžnou dráhu i s posádkou.

CEO konkurenční společnosti Gilmour Space Adam Gilmour pak pro portál 9NEWS konstatoval, že věří, že jeho společnost vyšle člověka na oběžnou dráhu do roku 2030. Očekává se, že se do té doby investice do vesmírného průmyslu v Austrálii ztrojnásobí na $30 miliard australských dolarů ročně.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury
CzechTrade Austrálie.
Zdroj:: 9news.com.au, Skynews.com.au
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj