Austrálie podepsala významnou regionální obchodní dohodu

Největší obchodní dohodu v historii podepsalo 15 zemí včetně Austrálie. Dohoda se dotkne 30 % světové ekonomiky.

Již na summitu Sdružení jihovýchodních asijských národů (ASEAN) v Bangkoku v minulém roce zástupci 15 zemí vyjádřili souhlas s podmínkami regionální obchodní dohody RCEP (Regional Comprehensiove Economic Partnership), přičemž finální podepsání dohody se uskutečnilo v neděli 15. listopadu letošního roku během virtuálního meetingu.

Vyjednávání RCEP paktu trvalo celých osm let a je tak svým rozsahem větší než Transpacifické Partnerství (TPP), od kterého v minulosti na poslední chvíli odstoupily Spojené státy americké.

Australský ministr obchodu Simon Birmingham připomněl důležitost dohody s ohledem na obchodní praktiky Číny. Poznamenal, že je třeba respektovat mezinárodní obchodní pravidla a případná rozhodnutí o omezování importu australských produktů zakládat na evidenci. Dohodu podepsaly státy: Austrálie, Čína, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland a dalších 10 členů zemí ASEAN, včetně Indonésie a Vietnamu.

Simon Birmingham dále zdůraznil dva významné benefity dohody. Farmáři a exportéři budou mít jednotnější pravidla pro obchod napříč všemi 15 zeměmi. Další výhoda se týká usnadnění exportu služeb do finančních, bankovních, zdravotnických i vzdělávacích sektorů, ale zjednoduší se tak i poskytování architektonického a inženýrského plánování, anebo péče o seniory.

Například Indie se účastnila vyjednávání prakticky po celou dobu, nicméně minulý rok od dohody ustoupila, což Austrálie vnímá jako velkou škodu, jelikož by se jednalo o člena, se kterým prosluněný kontinent neměl nikdy podepsanou žádnou obchodní dohodu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: https://www.abc.net.au/
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Austrálie