Austrálie spustila první zařízení na recyklaci solárních panelů

Jedno z prvních zařízení na recyklaci foto voltaických (PV) solárních panelů bylo zpuštěno na severu Melbourne. Zařízení slibuje recyklaci 100% materiálů z vysloužilých PV panelů.

energetika-(4).jpgTovárna byla dokončena v září minulého roku ve městečku Thomastown, a to ve spolupráci s lokální společností Lotus Energy. Zařízení slibuje recyklaci 100% materiálů z vysloužilých PV panelů, a to včetně materiálů jako například měničů napětí, kabelů, optimalizátorů i uchycovacích struktur.

Mluvčí společnosti Lotus Energy potvrdil milník pro portál RenewEconomy tento týden s tím, že více detailů bude postupně zveřejňováno.

Lotus Energy se tak pyšní spuštěním první továrny na recyklaci solární panelů v Austrálii. S největší pravděpodobností je už ale bude následovat i společnost Reclaim PV Recycling, která si v únoru nechala schválit plán také na zpracování foto voltaických solárních panelů, který počítá s umístěním v průmyslové zóně v Londsdale ve městě Adelaide na jihu Austrálie.

Další společnost z Melbourne Elecsome v roce 2020 získala grant od federální vlády na výstavbu vlastního zařízení na recyklaci solárních panelů. Leadeři projektu jsou výrobní společnost Ojas Group společně s RMIT a University of Melbourne.

Andrew Blakers z Australian National University s velikou pozitivitou vysvětlil, že vlastnosti solárních panelů umožňují jejich plnou recyklaci. Panely mohou být rozdrcené a jednotlivé materiály oddělné do již existujících recyklačních skupin.

Zařízení na recyklaci PV panelů tak lze jen přivítat, jelikož bez nich by rychle rostoucí trend solárních panelů za sebou zanechal hory odpadu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Sydney
Zdroj: reneweconomy.com.au
• Oblasti podnikání: Energetika | Neurčeno | Ostatní
• Teritorium: Austrálie | Nový Zéland