Australská centrální banka během koronakrize rekordně snížila úrokové sazby na 0,1 procenta

V plánu je i odkoupení vládních dluhopisů v hodnotě 100 biliónů australských dolarů. Očekává se, že tato kombinace společně se snížením úrokových sazeb Austrálii pomůže urychlit obnovu ekonomiky.

Guvernér centrální banky Austrálie RBA (Reserve Bank of Australia) potvrdil, že bylo aplikováno další snížení úrokových sazeb na 0,1 %, a poznamenal, že ani tímto krokem Austrálie stále není na cestě ven z recese. Snížení úrokové sazby tak navazuje na již rekordně nízkou sazbu 0,25 %.

Stejnou úrokovou sazbu 0,1 % RBA nastavila i na bankou vydávané dluhopisy. Ten samý úrok bude počítán i na poskytované programy financování.

Centrální banka dále potvrdila plán na odkoupení vládních dluhopisů v hodnotě 100 biliónů australských dolarů. Stane se tak během následujících šesti měsíců za účelem podpoření inflace, jež by měla dále pomoci nastartovat trh s úvěry a investicemi. Opatření je známé jako kvantitativní uvolňování.

Guvernér banky Philip Lowe upozornil, že se nejedná o volný tisk bankovek pro stát, ale že bankou odkoupené dluhopisy budou muset být vládou na konci sjednaného období odkoupené zpět. Je to další krok ze strany RBA, která již od března 2020 odkoupila od vlády tříleté dluhopisy za 60 biliónů australských dolarů.

Očekává se, že kombinace odkoupení vládních dluhopisů společně se snížením úrokových sazeb Austrálii pomůže urychlit obnovu ekonomiky. Nízké úrokové sazby zajistí dostupnější financování projektů a snížení splátek stávajícím držitelům úvěrů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://www.abc.net.au/
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Investice