Zdroj: CzechTrade

Australská společnost Skyportz vyvíjí infrastrukturu pro komerční provoz taxi dronů.

Společnost Skyportz uzavřela partnerství s firmou Electro.Aero. Austrálie počítá se spuštěním provozu elektrických taxi dronů už během následujících deseti let.

Základním kamenem tohoto rodícího se průmyslového odvětví je prolomení závislosti leteckého provozu pouze na letištích. Společnost Skyportz se zabývá vývojem infrastruktury pro vybudování sítě pro provoz taxi dronů – vertiportů. Nyní uzavřela strategické partnerství se specialistou na výrobu nabíjecích stanic pro elektrická letadla a drony společností Electro.Aero.

Ilustrační fotografie

Společný vývoj a výroba modulárního vertiport boxu nabídne odlehlejším místům cenově dostupné řešení pro spuštění provozu elektrických taxi dronů, s jejichž nástupem Austrálie počítá už v blízké budoucnosti. Doposud se toto odvětví zaměřovalo na budování vertiportů na existujících letištích, což Clem Newton-Brown, zakladatel firmy Skyportz, vnímá jako jednoduchý a samozřejmý základ pro prvotní začátky.

Nicméně pro využití potenciálu, který elektrické taxi drony nabízejí, je třeba vystoupit ze zažité praxe, kdy je letectví závislé pouze na letištích, a je třeba umožnit majitelům pozemků a nemovitostí budovat vlastní vertiporty.

ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Skyportz vloni oznámil, že jedním z prvních klientů, který spustí provoz vertiportu, bude kancelářské centrum Caribbean Park v Melbourne. Partnerská firma Electro.Aero sídlí v australském městě Perth a patří k malé hrstce firem na světě vyvíjejících nabíjecí stanice pro elektrická letadla a drony.

Firma počátkem tohoto roku oznámila, že pracuje na vývoji mobilní nabíjecí stanice o velikosti přepravního kontejneru s vysokokapacitními akumulátory, která zvládne ultra rychlé dobíjení. Nabíjecí stanici bude možné připojit do nízkonapěťové sítě, například sítě pro solární elektrárny.

Skyportz spojil síly také s americkým operátorem leteckého provozu Skyway. Ten má zkušenosti s vývojem řešení pro řízení vzdušného provozu UAM (Urban air mobility). Další partnerství, jež jsou pro spuštění provozu taxi dronů nezbytná, firma plánuje zveřejnit koncem roku. Bude se jednat o partnery zajišťující data o počasí, systémy řízení leteckého provozu, rezervační systémy, provozovatele taxi dronů a podobně.

Firma hodlá nabídnout komplexní řešení, které umožní majitelům pozemků začlenit provoz vertikálně přistávajících taxi dronů eVTOL do své infrastruktury. Bude se jednat o lehce transportovatelná modulární řešení, které hodlá dodávat globálně. Newton Brown je přesvědčen, že základním kamenem pro otevření potenciálu tohoto průmyslového odvětví, je prolomení závislosti leteckého provozu pouze na letištích, a je třeba začít vytvářet síť vertiportů i mimo zažitá letiště.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://www.businessnewsaustralia.com, https://www.taxitownsville.com.au

Doporučujeme