Australské letectvo testuje využití umělé inteligence pro vyhledávací a záchranné operace

Jakmile nové zařízení detekuje člun, ihned spustí záchranné balíky, zaznamená souřadnice a zalarmuje pobřežní hlídku.

Umělá inteligence by brzy mohla zachraňovat trosečníky ztracené v moři a urychlit tak záchranné operace. A to za pomoci rozeznávání objektů na hladině oceánu, jako například člunů a jiných plavidel.

Australské letectvo společně se studenty Australian Maritime College a s pobřežní hlídkou Queenslandu právě dokončili první testy konceptu u pobřeží ostrova Stradbroke.

Systém využívá malou kameru, která je připojená k počítači, detekující tvary a změny v obraze. Na rozdíl od lidských očí, se snímací čočky kamery a umělá inteligence neunaví, což v případě pátrání trvajícímu celé dny nebo týdny, znamená mnohem větší šanci na úspěch. Kamera má také větší záběr a dokáže analyzovat větší plochu v kratším čase.

Zástupce velitele Australské pobřežní hlídky Michael Hoffman poznamenal, že testovaná technologie je velice zajímavá, a má velký potenciál zachraňovat životy.

Michael Gan, který je jedním z lídrů celého projektu ovšem upozorňuje, že lidské oko je stále přesnější v odhalování objektů v moři. Zmínil také, že počítač lze naprogramovat na širší portfolio tvarů a barev. To by ale přineslo více falešných alarmů.

V plánu jsou tedy práce s úpravou algoritmů a testování. Zájem o produkt již projevily společnosti z různých odvětví, které vývoj produktu bedlivě monitorují.

Zdroj:  https://www.abc.net.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Sydney

Pravidelné novinky e-mailem