Zdroj: CzechTrade

Australské těžební firmy mají z exportu uhlí extrémně vysoké profity

Nový Jižní Wales nařídil těžařům vytvářet rezervy uhlí pro domácí trh a zastropoval ceny. V prosinci minulého roku se uhlí prodávalo za čtyřnásobek nově navrhované maximální ceny.

Vláda tak navazuje na podobné opatření aplikované na plyn v loňském roce a snaží se ulehčit domácím spotřebitelům. Ministerstvo energetiky, kvůli zmírnění dopadů vysokých cen za energie na spotřebitele, nařídilo těžebním firmám vytvářet 10% rezervy uhlí pro pokrytí domácích potřeb a nově pro tuto komoditu zastropovalo ceny na 125 australských dolarů za jednu tunu. Nařízení tak navazuje na zastropování cen plynu, které bylo nastaveno už v loňském roce.

Ilustrační fotografie

Pro představu největší australská společnost BHP v první polovině prosince minulého roku prodávala uhlí za průměrnou cenu 354 amerických dolarů, což je v přepočtu 506 australských dolarů. Uhlí tak bylo prodáváno za více než čtyřnásobek nově nastavené maximální ceny.

Společnost BHP v roce 2023 očekává produkci o objemu 15 milionů tun černého uhlí a bude tedy muset pro domácí trh vyčlenit 1,5 milionu tun vytěžené suroviny.

Vláda se tak v době nezvykle vysokých globálních cen za energie snaží zajistit dostupnější energie pro domácí spotřebitele. Spousta těžařů v Austrálii, kteří již domácí trh podporují, nové nařízení vůči firmám profitujícím z extrémně vysokých cen na globálním trhu vítá. Nové nařízení zároveň mezi těžebními firmami pomůže více sjednotit pravidla.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: https://reneweconomy.com.au

Doporučujeme