Australští pěstitelé bavlníku se i přes absenci čínských odběratelů těší z vysokých profitů

Pěstitelé již předprodali 50 % úrody z nadcházející sezóny. Ceny komodity dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2011. Nejvíce exportu míří do Vietnamu

Australští pěstitelé bavlníku tento týden oslavili mezinárodní den bavlny. A měli k tomu o to větší důvod, jelikož ceny této plodiny jsou na nejvyšší úrovni od roku 2011. Výkonný ředitel společnosti Cotton Australia Adam Kay potvrdil, že 50 % z očekávané úrody v příštím roce je již prodáno. Někteří pěstitelé dokonce zafixovali ceny na $670 za balík. Nabídka nyní nestačí uspokojovat poptávku, a to žene ceny vzhůru.

Mezi lidmi v oboru navíc kolují zprávy, že úroda bavlníku v Číně nebude tak kvalitní, jak věřili a ani importovaný bavlník z Indie nebude dosahovat kvalit na které byli doposud zvyklí.

Očekávaná úroda v Brazílii v příštím roce bude navíc o 10 až 20 procent nižší. To jsou vše faktory, které podporují růst cen na globálním trhu. Portál TradingEconomics.com navíc upozornil na silné deště ohrožující i úrodu v nejvýznamnějších regiónech spojených států, zejména v Texasu. Tam navíc bojují s šířením škůdce červa bollworm.

Adam Kay řekl, že Austrálie díky výjimečně dobrým sezónním podmínkám cílí v příštím roce na produkci o objemu 4.5 miliónu balíků bavlníku. Zejména díky vysoké hladině vody v přehradním systému Murray-Darling. Pěstitelé tak s jistotou mohou úrodu i předprodávat. Austrálie v minulém roce vyprodukovala přibližně 2.8 miliónů balíků.

Uplynulo 12 měsíců od čínského zavedení zákazu importu bavlníku z Austrálie

Do Číny přitom ještě před dvěma lety mířilo 70 procent australské produkce. Pak přišel říjen 2020, kdy čínská vláda přikázala místním textilkám nekupovat bavlník z Austrálie pod pohrůžkou odebrání dotací. Australským prodejcům to zamíchalo kartami a byli nucení začít objevovat jiné trhy. Na začátku z toho všichni byli nervózní.

Australští exportéři ale udělali neuvěřitelný kus práce, a podařilo se jim získat spoustu jiných trhů. Vietnam a Indonésie jsou nyní největšími odběrateli bavlníku z Austrálie.

Na dotaz, zda pěstitelé očekávali, že zákaz dovozu nebude dlouho trvat, pan Kay odpověděl, že exportéři na nic nečekali a okamžitě začali jednat. Nicméně čínský trh by samozřejmě vítali zpět. Navíc vědí o spoustu textilkách, které nejsou spokojené s kvalitou plodin z jiných zemí. Nicméně je si vědom, že čínské textilky vládní rozhodnutí nezmění, a tak lze jen doufat, že se to v budoucnu snad obrátí.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: https://www.abc.net.au