Australští vinaři musejí expandovat na další trhy. Export do Číny jim vysychá

Čína navýšila celní tarify na australská vína až o 200 %. Austrálie se bude potýkat s jeho přebytkem a víno pravděpodobně zlevní.

Předseda vinařů v Austrálii potvrdil, že se exportéři vín nyní nachází v bolestné situaci a musejí začít hledat nové cesty bez závislosti na čínských trzích. Vztahy mezi Austrálií a Čínou jsou již delší dobu napjaté, Čína prakticky ze dne na den navýšila celní sazby na australská vína o 200 %.

Ministři zahraničního obchodu Simon Birmingham a zemědělství Davide Littleproud jednali o budoucí obchodní strategii. Výkonný ředitel organizace Australian Grape & Wine Tony Battaglene upozornil, že je třeba, aby australští exportéři diverzifikovali obchodní vztahy s odběrateli, a zajistili tak, že farmáři nebudou závislí jen na jednom trhu. Přičemž vyzdvihl, že pro vinaře nemá žádné dobré zprávy, a to bez ohledu na jejich silné vztahy s čínskými odběrateli.

Majitel vinařství Grampians Estate Tom Guthrie poblíž Araratu v západní Viktorii řekl, že navýšení tarifů ze strany čínské vlády na import vína z Austrálie zasáhne bez ohledu na velikost všechny vinaře v Austrálii. Prodej vína, které se přes vysoké celní tarify nepodaří exportovat do Číny, se tedy bude tlačit na domácích trzích. Lze tedy očekávat, že zákon nabídky a poptávky vytvoří na domácím trhu více konkurenční prostředí a stlačí ceny vín ještě níže.

Některá malá vinařství se tak ocitnou v úzkých. Tom Guthrie dále poznamenal, že pokud se celá situace ohledně exportu vín nepodaří brzy vyřešit, což vidí spíše pesimisticky, lze očekávat některé vinařské příběhy se smutným koncem. Stát Victoria navíc letos očekává bohatou úrodu, nicméně pro některé vinaře to bude spíše přítěž, jelikož nebudou mít pro tak vysoký objem odbyt.

Celkové načasování napětí mezi Austrálií a Čínou je o to horší, že přišlo před oslavami čínského nového roku na přelomu ledna a února roku 2021. Spousta vinařů navíc investovala několik desítek let do budování vztahů s čínskými partnery a do dobré reputace australských vín. Číňané si například před 20 lety žádali jen levná a sladká vína, nyní poptávají prémiové odrůdy jako Pinot nebo Shiraz.

Výkonný ředitel organizace Australian Grape & Wine Tony Battaglene poznamenal, že exportéři chtějí od vlády Austrálie dlouhodobý plán diverzifikace mezinárodního obchodu napříč jinými trhy, a žádají ministry, aby co nejdříve začali s vyjednáváním na mezinárodní úrovni.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://www.abc.net.au/

Pravidelné novinky e-mailem