Automobilka Ford investuje v Jižní Africe

Výrobce automobilů Ford oznámil, že hodlá v Jihoafrické republice investovat 15,8 miliardy randů (přibližně 23,7 miliardy korun), což bude největší investice Fordu za 97 let působení na tomto trhu.

Největší část investic bude směřovat do modernizace montážního závodu v Silvertonu. Součástí investice by mělo být i vytvoření několika tisíc nových pracovních míst a zvýšení kvalifikace pracovníků. Závod v Silvertonu je jedno z pěti míst na světě, kde se montuje model Ranger (další dva se nachází v Thajsku a po jednom v Argentině a USA). Tento závod dodává tento model na místní trh a také na 100 dalších trhů (pro celý africký kontinent, Střední Východ, Mexiko a Evropu).

Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa uvedl, že rozhodnutí Fordu ukazuje JAR jako zemi vhodnou k investicím. Dále řekl, že tento vývoj představuje příležitost k další industrializaci. Podle něj by měl Ford v zemi setrvat nejméně dalších 100 let, protože to má jen pozitivní dopady (nová pracovní místa, vyšší kvalifikace zaměstnanců).

Jihoafrická republika je největší montér aut na kontinentu. V roce 2019 se v JAR vyrobilo 627 tisíc vozidel, v loňském roce vinou pandemie byla výroba na cca 70 % obvyklé produkce. Nicméně prodej nových aut v Jižní Africe zůstává v útlumu, letošní leden oproti tomu loňskému zaznamenal 13,9 % propad. Očekává se, že návrat k prodejům před pandemií covid-19 bude trvat asi tři roky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR.
Zdroj: 
news24.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl