Zdroj: CzechTrade

Automobilka Great Wall Motor začíná pronikat na brazilský trh

Čínská automobilka Great Wall Motor (GWM) oficiálně potvrdila, že rozšíří svoji působnost na latinskoamerický trh a začne s výrobou elektromobilů a hybridů v Brazílii.

Za těmito účely odkoupila závod v Iracemápolis (SP), který dříve vlastnila společnost Mercedes-Benz, ta v minulém roce z Brazílie odešla. Podle slov ředitele GWM, Andersona Suzukiho, bude nutné začít nejdříve s importem, což je zcela jistě nejrychlejší cesta na nový trh, a proto koncem tohoto roku začne automobilka s dovozem aut z Číny. Souběžně ale také zahájí proces najímání zaměstnanců, definování plánů na propagaci značky a vytvoření sítě prodejců a od druhé poloviny roku 2023 pak již se samotnou výrobou.

Ilustrační fotografie

Společnost oznámila investice v hodnotě čtyř miliard brazilských reálů do roku 2025 a dalších šesti miliard v následujícím období. Automobilka se bude soustředit na výrobu SUV a pick-upů se třemi různými modely, které jsou již nabízeny v Asii: Haval s auty určenými do města, Tank jakožto luxusní off-roady a Poer specializovaný na pick-upy.

V budoucnu se nabídka rozšíří ještě o vozy značky Ora, specializované čistě na elektromobily. Dle GWM se tak jedná o zcela první národní značku vyrábějící pouze elektromobily. Všechna auta budou mít něco společné, jedná se o elektrifikované modely-hybridy či zcela elektrické vozy, disponují připojením k internetové síti 5G a mají také funkci autopilota.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Společnost plánuje také rozšířit továrnu do vnitrozemí São Paula a zvýšit výrobní proces v roce 2025 ze současných 20 tisíc na 100 tisíc kusů ročně. Investice se tak vyšplhají na více než 10 miliard. K tomu bude také vybudována infrastruktura místních dodavatelů. Zda budou auta dovážena i do ostatních států Latinské Ameriky záleží pak už na brazilském závodě.

Aktuálně patří GWM ke špičce ve svém oboru, vlastní 19 továren, osm výzkumných center a působí ve více než 60 zemích. Nezabývá se pouze automobilovým průmyslem, ale s více než 100 dceřinými společnostmi působí také v odvětví energetiky, technologie, vzdělání, zdravotnictví či nemovitostí. Dle tržní hodnoty, odhadované na 76,7 miliardy dolarů se jedná o sedmou největší společnost tohoto sektoru, v Číně pak o největšího výrobce v soukromém vlastnictví.

Výrobce by chtěl dosáhnout ročního zisku v hodnotě 30 miliard realů již v roce 2025, celosvětově očekává výši ročních příjmů ve výši 95 miliard dolarů, z nichž čtvrtina pochází z aktivit mimo Čínu. Great Wall Motor slibuje v příštích několika letech v Brazílii otevření více než 2000 přímých pracovních pozic a více než 8000 nepřímých v rámci celého řetězce. Investice ve výši 4 miliard realů je již garancí do příštích let, s dalšími investicemi se počítá až do roku 2032.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: g1.globo.com, exame.com

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice
• Teritorium: Amerika | Asie | Brazílie | Čína | Zahraničí