Automobilový průmysl v Turecku se zotavuje

Export v Turecku vyrobených vozidel se začíná blížit době před coronavirem. Oproti stejnému období loňského roku se zvýšil o 16 %.

V letošním roce, v uplynulých jedenácti měsících, vzrostl turecký export vozidel o 16 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Dosáhl hodnoty 26,4 miliardy dolarů. S celkovou očekávanou hodnotou 29 miliard dolarů se těsně přibližuje tříletému průměru v době před pandemií. V měsíci listopadu export mírně pokles, ale i přes tento pokles byl nad srovnatelným průměrem předchozího roku s hodnotou 2,4 miliardy dolarů.

Ilustrační fotografie

V exportu se dařilo zejména lokálním výrobcům o obchodním společnostem s automobilovými součástmi, kdy nárůsty dosahovaly dvojciferných čísel. Zvýšená poptávka byla zaznamenána zejména v Německu, USA a Egyptě. Pokles poptávky byl naopak zaznamenán z Francie, Itálie a Velké Británie. Samotní výrobci vozidel prozatím tak úspěšní nejsou, kdy se i v Turecku potýkají s nedostatkem čipů.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

V posledních třech letech před pandemií dosahoval objem exportu v automobilovém sektoru 30 miliard dolarů, v roce 2020 klesl na 25 miliard, letošní rok je v plánu ukončit na hodnotě 29 miliard dolarů. Export automobilového sektoru se na celkovém tureckém exportu podílí 12 % a představuje tak jednu z nejvýznamnějších součástí turecké ekonomiky s produkcí s vysokou přidanou hodnotou.

Zotavující se automobilový sektor je taktéž dobrou zprávou pro české exportéry v tomto segmentu. CzechTrade Turecko tak má pro příští rok v plánu nabídnout v rámci společné expozice českým firmám možnost prezentace výrobků a služeb na oborovém veletrhu AUTOMECHANIKA Istanbul 2022. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Obchod
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí