Zdroj: CzechTrade

Ázerbájdžánský SOCAR zahájí výrobu benzinu podle emisní normy Euro-5

Státní ropná společnost Ázerbájdžánu SOCAR plánuje v prvním kvartálu 2024 zahájit v rafinérii Heydar Aliyev v Baku (BNPZ) výrobu automobilového benzinu podle ekologické normy Euro-5.

BNPZ pokračuje v modernizaci a rekonstrukturalizaci závodu. Od druhého kvartálu 2023 začala rafinérie BNPZ vyrábět motorovou naftu v souladu se standardem Euro-5. Zahájení výroby automobilového benzinu podle standardu Euro-5 by mělo být zahájeno v prvním čtvrtletí roku 2024.

Ilustrační fotografie

Rafinérie BNPZ v Baku za téměř 70 let provozu zpracovala více než 364 milionů tun ropy. Závod v současné době vyrábí 30 druhů ropných produktů (automobilový benzín, letecký benzín, motorovou naftu, zkapalněný plyn, topné oleje, mazací oleje, ropný koks, ropný bitumen a další). Z toho na export jde 10 % z celkového objemu vyrobených ropných produktů.

V roce 2022 BNPZ zpracoval 6,2 milionu tun ropy, přičemž jeho kapacita je 6,5 milionu tun za rok. Po završení modernizace a rekonstrukce bude závod schopen zpracovávat všechny druhy ropy ze zemí kaspického regionu. Úplné dokončení projektu je naplánováno na rok 2027.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Závod bude po modernizaci schopen vyrábět 2 miliony tun automobilového benzinu ročně, namísto současných 1,2 milionu tun, motorovou naftu 2,9 milionu tun ročně, namísto současných 1,9 milionu tun, letecký benzín 1 milion tun, namísto dosavadních 600 tisíc tun, petrochemické produkty 390 tisíc tun, namísto současných 112 tisíc tun.

Náklady na modernizaci a rekonstrukci rafinérie BNPZ doposud přesáhly 2,5 miliardy dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://www.turan.az/

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl | Energetika | Investice

Doporučujeme